| toto27019 a întrebat:

Am nevoie și eu de o părerea.
Eu am avut o perioada de dieta, numai ca aceasta dieta mia dezechilibrat organismul. Am ținut aceasta dietă chiar voiam sa mai slăbesc și bineînțeles făcea și sport și acum fac. Dar după ceva timp am văzut ca nu eram ok, mâncare. Nu prea mâncam.m-am lăsat de carne, dulciuri, sucuri, mâncam multe fructe și legume, salate, apă beam 2l la fel beau și acum. Eram amețit când ma ridicam în picioare. Si tot asa. Pana la un anumit punct. Acum o zi am vrut sa ma duc în oraș cu mama și eram în stație așteptam autobuzul, dintr-o data mi-a venit rău, nu mai vedeam. Nu ma mai țineam pe picioare am căzut de 3 ori mama era panicata.mi-am revenit după ceva timp și atunci când mi-am revenit tot m-am dus in oraș sa merg la doctor pentru ca deja era ceva mai nașpa, am făcut anemie și am lipsă de fier mult, dacă o țineam tot asa. Nu o mai duceam mult. Acum am niște pastile..si mănânc iar, dar mănânc câte puțin pentru ca mi-am dat metabolismul peste cap, asa ca am mese fixe și acum am întrebarea dacă e ok ce mănânc
Dimineața 7:00-9:00 sau 9:30 imi i au micul dejun acesta conține lapte cu cereale dar nu cu ciocolata ca nu-mi plac cele cu ciocolata am niște cereale cu miere sau mai mănâncă pâine neagră prăjită unsa cu unt sau chiar și fără, cu ou fiert și roșie.
Prânzul : 12:00-14:30 mănânc salată împreună cu un iaurt
Cina o i au între orele 17:00-19:00 și acolo mănânc o ciorba și cam atât. Mama zice sa mănânc mai mult dar nu pot băga mai mult i au și o gustare între mese de obicei mănânc ciocolata neagră câte 2 cubulețe. Ce ziceți e ok? Îmi mai dați și voi niște idei de mâncăruri?
Mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AnastasiaK a răspuns:

Prostia vieții cu "m-am lăsat de carne (...) mâncam multe fructe și legume, salate". Mda, din fructe si legume nu o sa iei niciodată destule proteine.

In prezent nu poti manca mai mult pentru ca ti-ai ales alimentele prost. Salatele sunt sanatoase, nu zic nu, dar au o densitate calorica mica. Altfel spus, ajungi sa simti ca ai manacat mult fara sa-i dai organismului tau in realitate mare lucru. Ciorba la fel, mananci apa.

La carne de ce ai renuntat? Ca vad ca oua si lapte inca mananci, deci banuiesc ca nu e vreo tentativa de veganism. Carnea era efectiv cea mai la indemana sursa proteica. Pește deloc? Sau Omega3 nu te intereseaza? De leguminoase ai auzit? Iar ca gustari mi s-ar parea mai ok caju, alune, nuci, etc...o sursa de grasimi sanatoase si/sau fructe. Si ciocolata e ok, dar meh.

| toto27019 explică (pentru AnastasiaK):

Peste mai mănânc. Pai acum încep sa mănânc. Am vrut sa zic ca atunci nu mai mâncam carne. Acum încep sa mănânc. Dar vreau totul ușor, ușor. Prăjelile nu-mi plac deloc. Dar pot mânca carne la cuptor sau fiartă.

| AnastasiaK a răspuns (pentru toto27019):

N-a zis nimeni nimic de prăjeli, e chiar bine că le eviți. O poți prepara cum îți place, evident. happy

| toto27019 explică (pentru AnastasiaK):

Da, acum ceea ce sper e sa fiu bine treptat, treptat

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Of, ai facut dieta prost. Si acum mananci putin, adica ciorba e apa chioara are foarte putine calorii. Incearca sa adaugi si mancare solida si mai ales proteine ca nu prea ai deloc! Deci baga ceva mai consistent ca altfel tot acolo ajungi.