| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU,am nevoie urgenta de ajutor...din greseala mi-am rupt o alunita normala,dar nu de tot,a curs putin sange,nu ma ustura sau ceva de genul, e grav? se regenereaza de la sine? am 13 ani

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alexuta921 a răspuns:

Buna!
Maine mergi pana la farmacie si vezi ce iti spune si o farmacista poate trebuie sa te duci pana la doctora ta cine stie.
Mie mi-a cazut o alunita in timp dar nu am bagat-o in seama. laughing
Te pup!

| MrApple1999 a răspuns (pentru Alexuta921):

Am facut asta si aceasta a zis sa imi cumpar niste leucoplastewinking

| Alexuta921 a răspuns (pentru MrApple1999):

Nu le mai rupe data viitoare!

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ești ok?
Ce s-a intamplat?
Am pățit și eu chestia asta si nu stiu ce să fac

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ești ok?
A pățit și eu chestia asta.
Ce ai făcut?

| EduardDogHelper a răspuns:

Când se traumatizează o aluniţă, locul trebuie dezinfectat cu alcool medicinal, cu betadină sau cu rivanol, iar apoi se aplică un plasture pentru a opri sângerarea. Ulterior, e bine ca pacientul să ajungă la dermatolog, pentru a stabili în primul rând dacă este vorba de o aluniţă, adică de un nerv, care prezintă un anumit risc sau este vobra de o farmaţiune care seamănă cu un nev, care nu are niciun fel de risc", a explicat medicul dermatolog Mihaela Leventer, preşedinte al Societăţii Române de Medicină Estetică şi Dermatologie Cosmetică şi Chirurgicală din România.
Funda?