| Scurtu_Catalin_1969 a întrebat:

am o durere puternica de masea pot sa iau o fiola de xilina 2 ml cu putina apa? Multumesc duminica placuta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mihaela1964 a răspuns:

O inghiti degeaba, isi face efectul pe mucoase, iti va amortii limba si gatul sau injecatbil.Ia ketonal, iti va lua sigur durerea, dureaza insa cam 20-30 minute.

5 răspunsuri:
| ElenaSA a răspuns:

Ai putea sa iei No-spa sau antinevralgic.

| alinaalin955 a răspuns:

Xilina nu trebuie sa o inghiti, tii la masea sa-ti amorteasca sau pui pe vata si pui la masea.

| Yamaha123 a răspuns:

Ia un nurofen

| Albnegru10 a răspuns:

Încearcă o viola de algocalmin.

| anonima2405 a răspuns:

Nu ai nevoie de Xilina! Nu prea ajuta sa o inghiti... Mai bine ia un Algocalmin. Si luni ar trebui sa te duci la stomatolog. Dar daca ai un stomatolog anume, il poti suna de urgenta :-) Si eu am avut asemenea probleme si am sunat de urgenta la stomatologie [duminica] si in 10- 15 minute deja eram in cabinet. Fundita? :*