| dosia26 a întrebat:

Salut. Imi puteti recomanda un medicament pentru durere de masea pana ajung la doctor? Recunosc ca imi cam este putina frica ce injectii si altele. Multumesc frumos si o zi placuta. Ofer funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nurofen Express Forte, Saridon (dacă ai +12 ani).
Dacă ești mai micuță, du-te până la farmacie ca sa iti recomande un calmant, potrivit vârstei tale.

Prinde curaj și du-te la dentist, e cel mai bine.
Toti ne temem de stomatologi, dar sunt unii cu o mână atât de ușoară incât lucrează fără să simți durere. happy
Medicamentele isi fac efectul doar temporar, iar durerea va reveni mereu și mereu. Iar o carie netratată la timp, va duce cu timpul la extracție...

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Orice pe bază de ibuprofen.

| gabicoo a răspuns:

Clasicul algocalmin! Fiolă!

| ReddY25 a răspuns:

Ketorol

| Brizbriz a răspuns:

Ketonal duo
insa fii atent ca 1. algocalmin, ketonale si inca vreo cateva, acum majoritatea marmaciilor cer reteta 2. medicamentele de durere actioneaza diferit de la om la om si de la durere la durere, mie imi trece DE OBICEI cu un ketonal, dar am avut o masea la care nu mi-a trecut durerea cu nimic de nimic, si era si sarbatoare si totul era inchis, a trebuit sa alerg la urgente

cat despre dentist, eu m-as duce cat as putea de repede, chiar daca te doare la dentist, pe langa dentist o sa te doara mult mai rau si mult mai mult

| anonimă627000009 a răspuns:

Salut! Îți recomand următoarele medicamente: Aulin (pliculețe praf sau pastile), Ketorol, Piafen, Algocalmin, Cafetin. Sper sa te ajute!