| Yulian_Crystian_1995_Sjwv a întrebat:

Salut TPU, am o intrebare, am facut 2 sedinte laser in urma cu un an si ceva la o cicatrice, am vazut ca s-a mai estompat, dar cand imi trece culoarea maronie la ea se albeste complet, dupa o saptamana iar este maronie la loc. Asa mi se intampla mereu, care este cauza, de ce se albeste si dupa iar se face maronie la loc? O explicatie va rog dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Floridori a răspuns:

Chiar daca nu exista expunere directa la soare, pot exista aceste variatii pigmentare din cauza naturii cicatricii si a faptului ca laserul a putut genera schimbari asupra celulelor cicatriciale.
Cheloidele se formeaza prin supraaglomerarea cu celule cicatriciale a zonei in care a existat o leziune.Aceste celule tind sa se inmulteasca mult mai rapid decat cele normale si sa prezinte anomalii benigne.In mod natural, lasate sa se vindece de la sine, cicatricile de acest tip vor trece prin mai multe pigmentatii, de la maro, violet, rosu, pana la roz si alb, dar in multe cazuri vor ramane mai pigmentate decat restul pielii.
Deoarece a existat un tratament cu laser (nu stiu daca ai fost la toate sedintele recomandate), celulele de melanina ce faceau ca cicatricea sa fie mai inchisa la culoare au fost distruse, in cazul tau se pare ca doar partial.Din acest motiv, in anumite conditii precum: expunere la raze UV, transpiratie excesiva, contact direct cu suprafete iritante (inclusiv haine, sau chiar propria piele daca este intr-o zona in care exista frecare), agenti chimici, inclusiv din produsele de igiena, pot exista astfel de variatii de culoare.

In mod normal, dupa mai bine de un an de la tratament, acest lucru nu ar mai fi trebuit sa se intample.De aceea, ar fi bine sa mergi la un control si sa verifici daca este totul in regula. Daca da, iar anomaliile prezente sunt in continuare benigne, in cazul in care te deranjeaza aceste schimbari de culoare, problema se poate rezolva prin crioterapie.

2 răspunsuri:
| Floridori a răspuns:

Ar fi util daca ai putea specifica tipul de cicatrice tratat (de exemplu, cicatricile cheloide au o predispozitie mai mare in a prezenta astfel de pigmentari) si locul, in special daca exista expunere la soare.

| Yulian_Crystian_1995_Sjwv explică (pentru Floridori):

Da cheloide este de ce se albeste si se face iar maronie chiar daca nu sar expune la soare

| Floridori a răspuns (pentru Yulian_Crystian_1995_Sjwv):

Chiar daca nu exista expunere directa la soare, pot exista aceste variatii pigmentare din cauza naturii cicatricii si a faptului ca laserul a putut genera schimbari asupra celulelor cicatriciale.
Cheloidele se formeaza prin supraaglomerarea cu celule cicatriciale a zonei in care a existat o leziune.Aceste celule tind sa se inmulteasca mult mai rapid decat cele normale si sa prezinte anomalii benigne.In mod natural, lasate sa se vindece de la sine, cicatricile de acest tip vor trece prin mai multe pigmentatii, de la maro, violet, rosu, pana la roz si alb, dar in multe cazuri vor ramane mai pigmentate decat restul pielii.
Deoarece a existat un tratament cu laser (nu stiu daca ai fost la toate sedintele recomandate), celulele de melanina ce faceau ca cicatricea sa fie mai inchisa la culoare au fost distruse, in cazul tau se pare ca doar partial.Din acest motiv, in anumite conditii precum: expunere la raze UV, transpiratie excesiva, contact direct cu suprafete iritante (inclusiv haine, sau chiar propria piele daca este intr-o zona in care exista frecare), agenti chimici, inclusiv din produsele de igiena, pot exista astfel de variatii de culoare.

In mod normal, dupa mai bine de un an de la tratament, acest lucru nu ar mai fi trebuit sa se intample.De aceea, ar fi bine sa mergi la un control si sa verifici daca este totul in regula. Daca da, iar anomaliile prezente sunt in continuare benigne, in cazul in care te deranjeaza aceste schimbari de culoare, problema se poate rezolva prin crioterapie.