| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare despre tigarile normale.
Am varsta de 20 de ani si nu am fumat niciodata nici tigara normala nici electronica.
As vrea sa inteleg si eu de ce sunt considerate periculoase avand in vedere faptul ca ceea ce cumparam de la magazine spre exemplu, sucuri, cipsuri, carne, salam si acestea contin substante periculoase cum se spune pe la tv. As dori o comparatie intre mancarea din comert cu tigarile si care sunt efectele negative ale tigarilor pentru barbati daca puteti va rog. Si prin urmare aceste efecte in cat timp vor aparea pentru un fumator? Va multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Sonia822 a răspuns:

O doamne,
Fumul de tigara contine:
7000 substante chimice
250 periculoase
69 cancerigene, dintre care:

Arsenic
Benzen
Beriliu (metal toxic)
1, 3-Butadiena (gaz periculos)
Cadmiu (metal toxic)
Crom
Etilen oxid
Nichel
Poloniu-210, plutoniu (elemente chimice radioactive)
Clorura de vinil
Plumb
Alte substante posibil cancerigene:

Formaldehida
Benzopiren
Toluen

13 răspunsuri:
| lilith16 a răspuns (pentru Sonia822):

Daca era asa, eram moartă de mult, tipic nefumătorilor

| Celcestietot a răspuns:

Cand fumezi practic iti iradiezi organele interne si de aceea faci cancer, este ca si cum ai sta in Cernobal sau alt loc la fel de radioactiv. Greu te vindeci de la asa ceva, deoarece organismul nu prea este conceput sa elimine acele efecte negative obtinute din fumat. Uite ceva aici incurajator :

https://www.google.ro/......https?/url

:-)))

| Mihai720 a răspuns (pentru Celcestietot):

Stai stai... aia e carne de om? sau? sad

| Mihai720 a răspuns (pentru Sonia822):

Poti te rog sa imi raspunzi si la celelalte intrebari? te rog mult

| Mihai720 a răspuns (pentru Celcestietot):

Poti te rog sa imi raspunzi si la celelalte intrebari? te rog mult big grin

| Celcestietot a răspuns (pentru Mihai720):

Parca este plaman de porc, nu stiu sigur. Dar cum porcul este ca si organism totusi identic cu al omului, iti dai seama. Ca este de porc sau nu, conteaza ca face rau si te afecteaza negativ.

| Celcestietot a răspuns (pentru Mihai720):

Ai putea sa imi dai linkul big grin?

| acerr a răspuns (pentru Mihai720):

Te sfatuiesc sa nu te apuci de fumat! nicotina e data naibii, devii dependent

| Mihai720 a răspuns (pentru Sonia822):

Si care sunt efectele negative cele mai importante pentru barbati? si in cat timp pot aparea? ultima intrebare te rog

| acerr a răspuns (pentru Mihai720):

Pai daca esti nefumator ce iti pasa? alcol, tutun astea in exces te duce incet dar sigur la +

| acerr a răspuns (pentru Celcestietot):

Perfect adevarat, eu imi fac ceai de cimbru o cana la zi.si apa cu lamaie

| Celcestietot a răspuns (pentru acerr):

Da pai ce sa zic, foarte binewinking! Chiar daca nu este cu putinta mereu, tu incerci sa ti un mod de viata sanatos.

| Sonia822 a răspuns:

Inainte sa treci pe la oncologie, sa vezi cum li se baga alora pe vena perfuzii cu otrava. Cum vomita in cutii si pe jos fix la 15 min de la administrare, cum le cade parul in suvine, cum le cad unghiile si le cauta pe hol ca nu stiu unde le-au pierdut, cum le curge sange pe gura. Dupa aia sa tragi in piept ce vrea plamanul tau.