| Alanonimdepetpu a întrebat:

Folosirea dispozitivelor de fumat (tigara electronica) o sa ingroase sangele ca si tigarile normale? Ce efecte are fata de tigarile normale?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai scris tu așa dar cu siguranță ști că țigările electronice produc abur nu fum...
Eu nu am auzit până acum de sânge îngroșat dar pot să-ți spun care sunt diferențele pe care le-am resimțit eu când pentru o perioadă de timp am vapat împreună cu celelalte lucruri medicale pe care le știm cu toții.
-Am început să respir ca atunci când nu fumam.
-Nu am mai tușit din cauza fumului.
-Fizic m-am simțit mai bine.
-Puteam să stau multe ore fără să vapez chiar dacă vapam cu nicotină, ești mult mai puțin dependent spre deosebire de țigările clasice.

Alte lucruri care se întâmplă atunci când treci de la țigări la vape:

-Nu se mai înalță presiunea sanguină.
-Nicotina nu mai este cancerigenă pentru că este evaporată, nu arsă.
-Gura nu-ți mai miroase a tutun și ai un miros ok în gură.

Și, în principiu, inhalezi foarte puține substanțe dăunătoare, unica substanță într-adevăr dăunătoare este nicotina fiind o substanță care strânge vasele sanguine, dar se poate vapa și fără.

Pe final dar nu mai puțin important, țigările electronice nu sunt niște dispozitive care în sinea lor te fac să nu mai fumezi.
În primul rând trebuie să ai voința de a lăsa țigările, după, trebuie să-ți găsești dispozitivul potrivit ca mărime, autonomie, putere șamd, trebuie să-ți găsești doza de nicotină potrivită asta se face în timp, încercând și încercând diferite doze și, bineînțeles lichidele, trebuie să găsești un lichid cu un gust care te satisface.
La început este fundamental să-ți iei un lichid cu gust de tutun, este mai satisfăcător decât unul cu mai multă nicotină dar cu un gust de ciocolată sau de căpșuni ca să-ți fac niște exemple.