| gune10 a întrebat:

In urma cu 2 ani mi-a fost plombata o masea si acum maseaua respectiva ma doare. Nu se vede cariata.

Intrebarea mea este Trebuie neaparat scoasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| vlatz a răspuns:

Nu trebuie neaparat scoasa s-ar putea sa ai doar o cangrena (infectie) la baza maselei care poate fi tratata cu antibiotice luate pe cale orala dar si niste antibiotice speciale pe care le va pune dentistul sub plomba!happy

1 răspuns:
| Laurretta a răspuns:

Nu neaparat. Te doare măseaua acum pentru că nervul nu a fost omorât când ai plombat-o. Poți lua antibiotice dar peste ceva timp durerea va reveni.