| Alinadila29716 a întrebat:

Salut TPU!
Am o mica problema.
Mai exact legata de skincare, nu vreau comentarii aiurea va rog!
Azi am achiziționat o mulțime de produse, mai exact as dori sa va explic mai jos o rutina pe care doresc sa o creez zilnica. Dimineața;
- Demachiere apa micelara bioderma roz
- Curatare cerave anti imperfecțiuni cu acid salicilic
- Serum revox Acid hialuronic pe ten umed și după 30 minute vin cu un alt serum
- Serum acid salicilic revox
- Tot de la revox am achiziționat o crema pentru cearcăne cu avocado nu stiu exactt numele
- O crema ten de la ducray keracnly pp
- crema revox spff 50
Seara rutina e mai simpla:
- Tot asa demachiere apa micelara bioderma roz
- Curatare cerave anti imperfecțiuni cu acidul salicilic
- Revox niaciamine serum
peste 30 minute
- Revox serum retinol
Aici nu stiu tenul trebuie umed uscat habar n-am
- Și pentru cearcăne serum cafeina revox
Asta e rutina zilnica pe care doresc sa o incep!
Țin sa precizez ca am tenul gras acneic cu puncte negre bărbie zoan
t.
Asta e cam tot daca sunt greșeli nu criticați ca suntem oameni toți și pe graba am scris.
Mulțumesc anticipat tuturor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Banuiesc ca ai peste 40-45 de ani, daca ai deja o rutina atat de serioasa, folosind atat d emulte produse pentru un ten matur, care incepe sa imbatraneasca, asa-i?

Totusi, rutina ta este gresita, fiindca dimineata nu se face demachierea, aceea se face INTOTDEAUNA seara, ca sa elimini praful, transpiratia si mizeria de peste zi, fiindca aceea astupa porii si asa apar punctele negre, care seinfecteaza si devin bube pe fata (acnee, cosuri).

| Alinadila29716 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc pentru răspuns,
Problema e ca sunt în disperare ca tenul meu sa arate perfect și la dermatologie am fost foarte multe ori și mi s-a dat un tratament complet greșit și costisitor, acum pe net m-am informat cât de cât...
Dar v am ca nu am înțeles bine și ca sunt pe cale sa urmez o rutina greșită.
Legat de tenul matur am varsta de 18 ani?‍♀️

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai doar 18 ai, atunci din tot ce ai scris tu mai sus ca folosesc, te rog arunca-le si pastreaza doar apa micelara, ca de atat de nevoie: ca sa te demachezi complet intotdeauna SEARA si sa-i lasi fata perfect curata.
Ai stresat fata cu atatea produse ca-nceput sa produca grasime peste masura, de aceea este atat da uleioasa. Da-i pace, curata cu apa calda si sapun, in fiecare dimineata si seara si nu ai nevoie de nici un fel de produse la 18 ani, fiindca ai fata mult prea tanara si frageda, ca sa pui produse pentru piele matura de peste 40 de ani.

| dullcat a răspuns:

Buna.Din punctul meu de vedere doar iti pierzi timpul si banii facand toate acestea.Iti ajung maxim 4 produse.Trendul asta cu skinscare de minim 10 produse e doar o strategie de marketing care a prins la public, din pacate.

| dullcat a răspuns:

E trist daca la 18 aplici atatea pe piele...La aceasta varsta pielea e inca perfect capabila se se intretina. Daca aveai macar 30 de ani avea mai mutl sens. Faci cum doresti.

| Furnicuta000 a răspuns:

-De ce ai nevoie dimineata de 2 produse de curatare? Ai dormit nu te-ai tavalit in noroi. E de ajuns si apa si atat, dar ramai la un singur gel de curatare bland
- acizii/exfoliantii nu se folosesc dimineata pentru ca se va irita foarte tare tenul de la soare (chiar daca folosesti spf ca ala nu o sa te protejeze niciodata 100% indiferent de care e sau cat aplici) si risti sa te alegi cu pete pigmentare si riduri premature
- ai zis ca seara rutina e mai simpla. Ar trebui sa fie invers pentru ca trebuie sa cureti tenul de toata murdaria de peste zi si de produsele de pe fata si seara ai voie sa aplici exfolianti, retino si ce mai vrei tu
Daca tii cont de ce am zis eu e oarecum ok dar mie tot mi-e teama ca folosesti prea multe produse si o sa-ti iriti tenul, mai ales retinolul ala care trebuie folosit cu grija si avut grija de care e si in ce concentratie