| Stefan927 a întrebat:

Salut TPU, am o problema. Am 13 ani si am o hernie de disc, treaba ii ca in ultimele saptamani nu m-a mai durut spatele, acum iarasi au inceput durerile. Am vorbit cu un specialist si mi-a zis sa vorbesc cu medicul de familie, sa imi recomanda un kinetoterapeut din zona, treaba ii ca medicul ala de familie este plecat in concediu, nu stiu cat timp. Ce as putea lua sa nu ma mai doara spatele? Pe zi ce trece ma doare mai tare si daca umblu ma inteapa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

La varsta ta, daca ai hernie de disk, atunci inseamna ca stai mult in pozitie nepotrivita (probabil la scoala si in timpul invatatului).
Va trebui sa stai drept, in pozitie verticala, pe scaun potrivit.
De asemenea, probabil va trebui sa faci si gimnastica medicala, pentru corectare.

| relian a răspuns:

De unde stii ca ai hernie de disc? Ai facut RMN? Daca nu ai facut RMN atunci nu poti sa fii sigur 100%, este doara asa ce spun un vraci pe bijbiite.
Mergi si fa un RMN este f simplu, rfapid si afli exact cum sta treaba.
Spatele te poate durea din mai multe motive, uneori te doare asa si fara motiv.
Sint oameni cei dor spatele pentru ceva asa transmit mervii aia, aiurea, caz in care nu prea e mai nimic de facut.

Deci fara RMN nu mai lua in sama pe nimeni.
RMN arata exact ce discuri au probleme, asta daca is acolo probleme, apoi vii aici, nu mai intreba pe nimeni, vina aici si spune ce a spus medicu de la RMN.

Cind faci RMN rezultatu trebuie sa il dea un doctor in RMN ala scrie, sau asa ar trebuie sa scrie diagnostic.
Mergi fa RMN apoi revino aici, lasa medicu de familie, lasa ce te sfatuie alt medic sa mergi la kineoterapeut. Majoritatea doctorilor in RO is pompier, sau colectori de bani.

Cind ceva se defecteaza nu mai rezolvi prin masaje sau exercizii, nu prea mai ai ce.
Apoi o piesa defecta niciodata nu se va remedia prin exercitii, niciodata, in timp se va dregata, s e va defvecta tot mai mult, asta trebuie sa retii si sa stii.

| Stefan927 explică (pentru relian):

Am facut RMN, in urma cu 2 luni, si a iesit ca am hernie de disc

| relian a răspuns (pentru Stefan927):

Ok ai hernie de disc in ce stadiu? Adica cum arata discul respectiv, sau discurile?

Uite cum sta treaba.Treb sa stii cei aia hernie, apoi stii c e trebuie sa faci.

Hernia este o inflamare a unui disc, se mareste in diametru acel disc apoi apasa pe bervii in lateral.

1-Discul herniat poate sa fie crapat, fisurat, caz in care iese din el acel gel care se intareste si va atinge nervii permanent. Cazul asta trebuie operat.

2-Discul herniat este doara bombat, e doara imflamat, ceva a pus presiune pe el si gelul din mijlocul discului a apasat pe peretii exterior aia duri si acolo sa bombat. Bartea bombata poate atinge nervu in acea parte care iese din coloana.
In situatia a 2a cand discul nu este fisurat sau crapat, deci na iesit din el acel gel, se poate interveni neinvazim, adica fara operatie.

Procedura poarta numele de nuceloplastie si zse aplica dioar discurilor bombate, herniate care nu-s fisurate, crapate, deci din care nu iese afara acel gel.

Exista si in RO spitale sau clinici care fac asa ceva, doar ca trebuie sa ai grija ce metoda foloseste, pentru ca is 2 metode aici, una veche care nu-i prea buna sinca alta noua, care intr-adevar este cea buna si isi face treaba.

DIscul coloanei vertebrale este un disc cartilaginos, care are consistenta diferita, nu este la fel in toata masa lui. In mijloc discul are un gel, deci acel cartilaj este sub forma de gel in interior, in mijloc, apoi pe masura ce ne apropiem de pereti disicului masa devine din ce in ce mai dura.

Cind sicul crapa, iese afara acel gel din mijloc si se intareste, partea aia trebuie taiata de acolo.

La discul bombat, fara sa iasa din el acel gel, se vine cu un ac, destul de mare si gros care se infinge in discul herniat. Prin acel ac este bagat un laser care va elimina o parte din acel gel interior si va face 3 canale in interiorul discului, canale ce se vor plastifia, vor ramane asa acolo si vor prelua tensiunea.
In cazul asta discul bombat, scotind din acel gel se va retrage acea bom, batura, nu va mai atinge nervii ce ies din coloana.

Daca discul tau este doara herniat, fara sa iasa afara gel, chiar daca faci exercitii, alea nu are cum sa faca ca discul sa revina la forma lui, nu are cum.
Exercitiile sunt pentru a intari musculatura in zona respectiva si a nu mai lasa discul sa se miste prea mult, astfel incit sa nu atinga nervu din acea parte.
Exercitiile de fapt sunt o sursa de venit pentru cei care te ajuta sa le faci, adica is niste bani irositi, asta e parerea mea, pentru ca intr-un final tot la o interventie vei ajunge, chirurgicala sau nuceloplastie ce am spus.

Daca discul tau are scurgeri, atunci nici nu trebuie mai gandi sa faci nici un exercitiu, nu mai are rost, nu are cum sa ajutye absolut deloc.

Cam asta este in mare despre discurile astea herniate.

Treb sa vezi pozele de la RMN sa stii daca a esti gel din disc sau nu, desi treaba asta trebuie sa iti fi spus doctorul.

Nucleopastie sa faci numa daca e nuceloplastie, altfel nu te baga ca nu merita. este o procedura, cea initiala care s-a facut prima data si doara se extragea gel din disc, aia era tot, dar apoi hernia aparea din nou.
Dupa s-a facut ce am spius cu laser prima metoda era o freza ce extragea doara gel, nu lasa canale nu plastifia nimic.
In anul 2012 stiu sigur ca in RO se practica doatra metoda cu freza nu cea cu laser, dar se practica sub numele de nucelopastie, desi avea alt nume metoda aia cu frreeza, iar oamenii care au facut, au spus ca problema revenea.

In state nu se face dec it metoda aia cu laser pentru ca aia cu freza nu-i buna, dar romanii o fac pentru bani, aia is doctorii, plus ca oamenii nu stiu ce se face, nu se intereseaza, nu le explica nimeni despre ce este vorba.

| Freya1 a răspuns:

Nu prea știu ce poți sa iei fără prescripția medicului.Dar hernia respectiva la dureri asa mari nu ar trebui operata?

| Stefan927 explică (pentru Freya1):

Mi-a spus doctorita, ca nu ar trebui sa fac operatie, trebuie sa fac kinetoterapie.

| mi25 a răspuns (pentru Stefan927):

Da, intai trebuie inceput cu tratamente, iar doar daca acestea nu raspund asteptarilor, sa faci operatie.
Cere tu sau un parinte de al tau sa-ti dea medicul de familie un bilet de trimitere la specialist: neurochirurg. Acesta iti va recomanda ce sa faci. Nu face tratament dupa cum spune unul sau altul. Herneia de disc este o boala sensibila.