| ArkanHell a întrebat:

E posibil sa faci hernie de disc cu centura?
Pe mine unul deja ma doare spatele de la genoflexiuni cu centura cu tot... (sau poate sunt doar muschii care ma doare? ca am lucrat si la ramat cu gantera, si de atunci a inceput sa ma doara spatele)

Răspuns Câştigător
| Andrei_Rusu_Andrei_1990 a răspuns:

Da e posibil sa faci, centura te ajuta in momentul cand iti pastrezi pozitia corecta a corpului pe toata durata miscarii in timpul xercitiilor.
Tu cati ani ai? daca ai pana in 18 ani chiar si 20 nu ti-as recomanda sub nici o forma sa faci geno,mai ales ca voi astia tinerei vreti sa ajungeti foarte repede la niste greutati foarte mari,ca lumea din sala sa se uite la voi,sau ati vazut nu stiu pe ce site ca daca faci exercitiile cu greutati foarte mari vei creste cu siguranta in masa musculara, aceasta ipoteza este eronata(nu in total)pentru unii este buna aceasta metoda pentru alti mai putin, iar la ramat cu gantera cu bara, in timpul miscarii de sus in jos, nu o controlezi si mai esti si obosit, spatele se incovoaie automoat iar tu te gandesti sa ridici cat mai mult in loc sa ai grija sa tii spatele drept, si asa apar probleme cu spatele chair daca ai centura sau nu.Eu ti-as sugera ca 2 saptamani a nu mai lucrezi exercitii ce forteaza spatele, ce tine de ceno cu bara, ramat cu bara cu gantera. Dupa care sa reiei usor si cu greutatile sa cresti treptat cate 1 2kg, daca durerea mai persista du-te la medic.Andrei Lucian Rusu antrenor fitness si culturism(id:instructor.personal)

| ArkanHell explică (pentru Andrei_Rusu_Andrei_1990):

Chiar esti antrenor culturism?
Ti-ai lua din timp sa-mi raspunzi la niste intrebari legate de culturism?

| ArkanHell explică (pentru Andrei_Rusu_Andrei_1990):

Am 17 ani si jumatate
Fac doar de o luna si jumatate genoflexiuni (am ajuns la 100 de kilograme la doar 55 de kile ale mele in doar o luna si jumatate), la ramat cu gantera faceam cu 10 inainte acum o luna si jumatate, acum fac cu 25 (tocmai de-acum a inceput sa ma doara, probabil o fi vreo intindere ceva deoarece nu gresesc executia)

Cat despre genoflexiuni, numai pot sa dau inapoi acum, oricum numai cresteam in inaltime

4 răspunsuri:
| EUReKa a răspuns:

Cred ca ai facut o intindere, ceva, pentru genoflexiuni nici nu ai nevoie de centuri, nu iti lucreaza asa tare spatele

| marius123marius a răspuns:

Hernie in niciun caz ( na-i vrea sa afli )
iti recomand sa mergi la doctor cat de curand poate e o intindere
si la ramat cu gantera eu port centura