| Legend123 a întrebat:

.am o problema.As vrea sa slabesc cam in jur de 10-15 kg intr-o perioada cam de 2-3 luni, deoarece m-am ingrasat cam cu 12 kg intr-o perioada destul de scurta cam de 3 luni de zile..mentionez ca grutatea mea actuala este de 89 aproape 90 kg si am inaltimea 1.86 sunt baiat am 15 ani.Inainte eram suplu dar acum au inceput sa apara colaceii si sa ma ingras la pulpe si fund. daca imi puteti spune o dieta si niste exercitii de facut acasa sa slabesc cam 1-2 kg pe saptamana..ar fi super. As vrea sa mentionez ca eu nu mananc nimic pana pe la 4, la 4 mananc niste branza cu rosii, cam 2-3 mere si seara mananc ori o supa sau niste piept de pui/pulpe cu salata de varza si merg cam 2 km pe zi.dar nu reusesc sa slabesc prea mult.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Alelulu a răspuns:

Eu am slabit 30 kg. Cand eram grasa (93) am incercat orice sa slabesc: herbalife( m-am ingrasat ee la el ) pastile de slabit, am tinut chiar si dukan si m am ingrasat la loc, si faceam si salaaaa multa 6/7. Si am zis ca e momentul sa merg la nutritionist. A fost greu la inceput, dar m am obisnuit vedeam rezultatele saptamana de saptamana ( mergeam odata la 7'zile) si am slabit 30.cum? Mancand la ore fixe.de exemplu o zi de a mea : 9:30 mic dejun ('2 felii paine neagra cu gem cu indulcitor gasesti la kaufland e 7 lei )'la 12 gustare ('fruct)la 14:30 pranz ( 150 g carne vita/peste/pui cu 250 g legume crude in salata sau trase lamtigaie fara ulei (pastai congelate, ciuperci, broccoli fiert, salata verde, de varza, ce e de sezon etc) la 17 gustare ( fruct) si intre 19-20 cina ( cantitatile de la pranz) apoi daca iti mai e foame fruct. La o ora doua dupa cina.trebuie sa bei si 2-3 l apa pe zi.si poti adapta orele programului tau zilnic.trebuie sa faci si un pic de miscare, mers p jos, sala 3-4'ori /sapt sau ex acasa pilates e bun. trebuie multa ambitie. Si daca vrei poti manca data p sapt ce ti e pofta de preferinta la pranz, sa fie portie normala.si ca sa ma indulcesc mananc zilnic 3-4 patratele cioco amaruie 45% cacao din lidl ( e mai dulce fata de altele amare). Daca doresti retete sau sfaturi scrie. Succes si sanatate si sa ai ambitie! Ca sa slabesti trebuie sa mananci!

4 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Într-adevăr, eşti SUPRAPONDERAL ( prea "plinuţ" )!

Greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 75, 8 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, ai cu vreo 13-14 de kg peste greutatea IDEALĂ, aşa că, poţi "da jos" cele 14 kg!

Oricum, la vârsta ta, NU se ţin diete ( de nici un fel ), ci se face multă mişcare/sport ( preferabil, la sală, zilnic ), te abţi de la dulciuri, mănânci mai puţin ( cantitativ ), NU cinezi după ora 19 şi DOAR ceva "uşor" seara, mănânci DOAR pâine NEAGRĂ ( sau de secară ) şi foarte PUŢINĂ ( 1-2 feliuţe la o masă ), etc.

Alegi alimente care au mai puţine calorii/zilnic ( pentru a scădea consumul zilnic de calorii ) - vezi tabelele de la linkul :
http://www.reteteculinare.ro/sanatate/calorii/tabel/

http://www.fitness-god.ro/tabel_valoric_alimente.php

http://www.doctor.info.ro/valori_nutritionale.html

Se mănâncă la ore REGULATE : micul dejun se ia între 7-8; prânzul se ia între 12, 30-13, 30; iar cina între 18-19.
La ora 10 şi 15 se poate lua o "gustare".

Cu această "metodă" eu am SLĂBIT 9-10 kg în 6 săptămâni!
În rest am mâncat orice am dorit ( evident, în cantităţi moderate ).

Ar fi INDICAT să consulţi şi un medic NUTRIŢIONIST!

Toate cele bune.

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Considera ca sportul participa cam maxim 25% la scaderea in greutate.

Dieta participa 75% la scaderea in greutate.

Principiul e simplu: mananci dimineata bine, la pranz moderat si nimic seara.

Urmatoarele se scot din dieta: zahar procesat (de orice forma - alb, brun, vanilla, miere, etc), indulcitori, bauturi carbogazoase, grasimi animale. Maxim 3 linguri de ulei pe zi si de asemenea nu mai mult de un pumn de nuci/seminte pe zi.

Teoria spune ca este greu sa slabesti daca mananci seara, pentru ca mancand creste nivelul de insulina iar zaharurile vor fi stocate sub forma de grasime. Nivelul de insulina este marit in momentul in care se simte gustul dulce. In aceeasi situatie sunt si indulcitorii.

La fructe este alta poveste, si ele contin zaharuri, doar ca sunt cu eliberare treptata datorita fibrelor.

Oricum, poate e mai bine sa intelegi principiile din spatele dietei, ca sa iti poti crea una care sa iti placa personal.

http://drcalinmarginean.blogspot.com.au/p/prezentari-video.html

| Aretha a răspuns:

E rau ca nu mananci dimineata si amiaza.
Nu manca seara.Nu manca mai tarziu de 17-18.Mananca dimineata ceva sanatos, bea cel putin 2l de apa/lichide pe zi! La amiaza mananca o supa, salata, pui.
Nu manca cand te apuca, adica ba la 15 o bucatica, ba la 15:40 o ciocolata...
Fa-ti un program stabil! Mai lasa chipsurile, prostiile astea...de cola etc.
Fa miscare, nu sta in casa la calculator (ca mine) toata ziua laughing
Ca exercitii..recomand in fiecre seara 10 genoflexiuni, 20 abdomen si cu timpul faci mai multe happy
Sa nu cumva cand ai reusit a slabi sa crezi ca nu pui la loc, obisnuieste-te cu acest stil de viata.
Nu tine totul numai in alergat.Sa dai burtica jos trebuie sa faci abdomene laughing SUCCES
FUNDA? :d

| Alelulu a răspuns:

S. Daca te ai ingrasat brusc sau intr adevar mananci putin si nu reusesti sa slabesti, fa o vizita la doctorul de fam sau la un medic endocrinolog, sa nu ai vreo problema cu tiroida. Sanatate!