| chrissi a întrebat:

Am o problema care, zic eu, e destul de dificila...Am 17 ani si un metabolism cam dat peste cap, pentru ca in ultimii 3 ani mi-am cam chinuit organismul cu diete. Totul a inceput atunci cand am decis sa renunt de tot la paine. Nu pentru ca voiam sa slabesc, caci eram multumita de cum aratam(eram chiar supla), ci pur si simplu pentru ca auzisem de f multe ori ca e f daunatoare sanatatii, mai ales asa cum consumam eu, in cantitati aproape industriale. Zis si facut... Am avut o ambitie de fier si m-am tinut de cuvant intru totul, numai ca dupa cateva luni slabisem ingrozitor, asa ca am decis sa consum din nou, in cantitati moderate. Din pacate, desi n-am mai mancat asa multa ca inainte, peste inca 2 luni luasem kg bune, chiar mai multe decat slabisem.
Atunci am spus ca trebuie sa slabesc din nou putin(mai ales ca venea banchetul de sfars clasei a 8-a). Am inceput sa fac exercitii fizice cam de capul meu, in fiecare zi, combinate cu restrictii destul de mari la mancare. In vreo 3 saptamana am slabit, apoi a venit vara si m-am mentinut asa, desi renuntasem la exercitiile fizice. Insa de la inceputul iernii urmatoare am inceput sa pun pe mine putin cate putin. Aveam perioade in care ma abtineam de la toate bunataturile, de la paine, dulciuri, sucuri etc, insa dupa aceea eram asa de infometata ca dadeam iama in tot( cred ca acest comportament s-a datorat si stresului legat de noua viata de liceu, am mai avut si ceva probleme in familie etc.). Bineinteles, asa kg au revenit bucuroase si au inceput sa plece din ce in ce mai greu. De atunci si pana in ziua de azi am tinut-o tot asa: cand numai fructe & legume & co., cand numai alimente interzise. in prezent am cam 5-6 kg in plus cam(de pe 1 septembrie sunt iar in faza de dieta), dar vreau sa gasesc o cale de-a avea o greutate normala fara sa ma infometez si sa scap de pofta de mancare necontrolata specifica perioadelor de dupa regim. Numai ca nu stiu efectiv cum sa ies din acest cerc vicios in care ma aflu acum... E o problema reala, de care am incercat cu adevarat sa scap de un asingura, dar se pare ca nu pot. V-as ruga sa-mi scrieti sfaturi, experiente proprii sau pareri, toate ar insemna un ajutor pentru mine. Multumesc anticipat!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| andreea_9905 a răspuns:

Ia spirulina de 1000 de la naturisti impreuna cu vitamina c de 1000 si incepe sa alergi macar de 2 ori pe saptamana cate 2 ore...stii ce? intra pe internet si cauta despre spirulina 1000mg si vitamina c 1000mg ai ai sa te convingi iti spune exact cum sa le iei si pentru ce este bunhappybafta

| andreea_9905 a răspuns:

Si daca stam sa ne gandim bine si painea si apa si tot tot ce mancam nu sunt sanatoase, ar insemna sa nu mai mancam nimica sa nu mai muncim ca sa ne mentinem...