| Anonima0001 a întrebat:

De ceva timp tot am avut in minte sa slabesc,dar fiind eu destul de incapatanata am decis sa nu ascult de sfaturile medicilor si sa ma "infometez" oarecum ( mare greșeală,ik). Problema e ca de ieri am inceput sa ametesc foarte tare (stiu, anemie) Ma intrebam daca mai e cineva pe aici care a avut probleme asemanatoare si cum a trecut peste. Voi merge la medic peste câteva zile, dar pana atunci vreau sa ma informez putin

4 răspunsuri:
| DiamondEyes a răspuns:

O dieta se incepe treptat. Azi reduci dulciurile, maine reduci painea.

Cel mai important: scoti zaharul din dieta si tot ce tine de zahar. Il inlocuiesti cu fructe: bananele sunt bogate in proteine si potasiu, afine, mere, pere, prune, struguri [mai putin].
Bea apa cu lamaie.
Mananca iaurt grecesc simplu sau iti faci smoothie.
Alune nesarate si tot ce tine de aceasta ramura [fistic, caju, seminte]- poti manca alune in locul unei pungi de chipsuri/sticks-uri sau covrigei.
Avocado -de preferabil intr-o salata, guacamole sau un sandvis cu paine prajita intergrala si altceva [sandvis dimineata].
In afara de dimineata, reduci [spre mai deloc] carbohidratii pe parcursul zilei. Dimineata poti manca mai tot ce vrei [introdu in dieta oua- de 2 maxim 3 ori pe saptamana].
Si desigur carne, dar NU de la fast food.

In fine, sa rezum asa, tu trebuie sa-ti iei proteinele din alimente putine si bune, ca cele enumerate mai sus.

| RAY a răspuns:

Din pacate multi nu inteleg ce inseamna a slabi, prin infometare scapam de masa musculara asta vrei?

| Anonima0001 explică (pentru RAY):

Mda. Nu prea cred ca ai inteles ce am vrut sa spun. Mi-am cam dat si eu seama de asta. Intrebarea mea era cum scap de anemie. Comentezi doar ca sa ajungi in top sau cum?

| RAY a răspuns (pentru Anonima0001):

De ceva timp tot am avut in minte sa slabesc =eu am inteles vreau sa slabesc si cum as utea sa slabesc,tu ai afirmat asta
dar fiind eu destul de incapatanata am decis sa nu ascult de sfaturile medicilor si sa ma "infometez" oarecum = exact ce am spus eu prin infometare apar reacti adverse,pierderea mase musculare si anemie,care poate fi prevenita prin fructe,legume

Ma intrebam daca mai e cineva pe aici care a avut probleme asemanatoare si cum a trecut peste.
eu cand manc dulciuri am senzatie de oboseala si cand nu manc nimic am hipoglicemie

anemia se trateaza prin fructe,legume,carne, fier, zinc, vit d, calciu, fa-ti analizle de sange si afli

nu raspund ca sa ajung in top sunt deja acolo deci fi fara griji, raspund a imi place, doar ca nu-mi place cand nimeni nu intelege cand un doctor i spune ceva, trebuie sa crezi ca va rezultate acele vitamine