| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema cu spatele. Sunt putin cocosat si am umerii trasi in fata. Cand eram mic aveam un ghiozdan foarte foarte greu la scoala si trebuia sa merg ceva pana acolo, si fiind fragil cred ca m-a deformat. Acum am aproape 16 ani si se vede destul de urat cand merg.Cand faceam pregatire stateam ori pe un pat, ori pe un fotoliu si nu cred ca era ceva normal deoarece dupa 1 ora ma durea ingrozitor spatele. Ma indreptam iar spatele imi trosnea groasnic. In acelasi timp simteam un junchi destul de apasator. La calculator stau rezemat de spatar (care este putin lasat pe spate), biroul avand aproape 1m. Am citit undeva ca trebuie sa fac miscare dar nu sunt cel mai sportiv. Adica, imi place sa alerg, sa merg cu bicicleta sau sa inot. La un moment dat faceam toate acestea (inot 2 veri, iar mers cu bicicleta si alergat in timpul liber). De aproximativ 1 an m-am mutat si nu prea ma simt bine in prezenta celorlalti copii. Adica, mai ieseam cu o vecina dar e cam aiurea sa fii singur baiat in atatea fete. Lucrul asta m-a facut sa stau mai mult pe pc si cred ca problema cu spatele s-a agravat.
Ce as putea face? Mentionez ca daca incerc sa stau drept atunci cand merg nu ma simt bine in pielea mea, si cred ca par un pic caraghios.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Bobby711 a răspuns:

Ai cifoza sunt exercitii sa remediezi asta insa daca zici ca e rau trebuie sa iti faci un corset. Mersul pe bicicleta si alergatul nu ajuta inotul da. Du te la medicul de familie. Daca nu faci ceva nu vei mai putea sa remediezi problema si eu am aceeasi problema insa din cauza ca am crescut mult intr un interval de timp foarte mic. Ma doare spatele la omoplati din cand in cand insa eu sunt atletic din nastere deci nu a avansat mult daca spui ca esti fragil imi imaginez ca esti mult mai rau ca mine la mine nu prea se observa singurul lucru care ma duranjeaza este durerea insa m am obisnuit cu ea. Va trebui sa porti corsetul ala si sa faci exercitii care ti le recomanda medicul.