| NonameQWERTY a întrebat:

Am o problema cu un dinte. Cand fac treaba mare (ma screm) ma doare un dinte de sus.Se poate de LECUIT sau numai decat la Dentist. Si cum credeti dintele va fi scos sau Vindecat? ajutati-ma va rog. Am nevoie rapid!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| D3I3 a răspuns:

Daca numai cand te scremi, inca nu e nimic grav. Poate fi o infectie, de aceia trebuie sa te prezinti la dentist. Nu sunt multe detalii, dar e posibil ca dintele sa fie vindecat.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut! Doar cand esti constipat te doare dintele? Adică atunci te scremi tare, ce dinte te doare? Din față din spate? Trebuie sa te duci la dentist, o sa ti l cimenteze sau daca misca tare ti-l scoate si face implant. Ce varsta ai? Si de cit timp te doare dintele?

| NonameQWERTY explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dintele nu se misca parca e sanatos e de sus cam din spate unde se incep maselele. se pare ca ma doare nervul(nu sunt precis) am 12 ani

| NonameQWERTY explică (pentru D3I3):

Se pare ca ma doare nervul (nu sunt sigeur, se vindeca?)

| D3I3 a răspuns (pentru NonameQWERTY):

Nervul se scoate daca doare. Dar nu e nimic grav.

| NonameQWERTY explică:

Dar asa cumva singur acasa nu se poate de lecuit da? eu ma tem de dentist.

| D3I3 a răspuns (pentru NonameQWERTY):

Am călcat deseori pragul stomatologiilor, dar, personal nu mi-a vindecat niciodată nervul. Deși, nu am auzit niciodată despre vindecare. Dar, dacă totuși îl scoate, poate să te doară ( să vezi dacă nu nimerește anestezia... aoleu, ce doare! ), dar mai bine acum decât mai apoi să ți-l scoată. Baftă!

| NonameQWERTY explică (pentru D3I3):

Multumesc
mult