| Nicki18 a întrebat:

Am o problema.eu de obicei citesc seara, iar in ultimul timp citesc foarte putin, adica simt ca ochii imi obosesc mai repede ca de obicei.adica nu mi se incetoseaza vederea sau ceva de genu', dar parca simt nevoia sa clipesc mai des, pentru ca mi se usuca ochii.si cind citesc, nu pot citi repede si simt nevoia sa inchid ochii.Imi spuneti va rog, ce-ar putea insemna asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Wrufloukel a răspuns:

Adica incearcă să maninici fructe. Adica incercă să halești fructe și legume care au apărut acum. Adica încearcă să maninci supe de zarzavaturi adica daca mă înțelegi ce vreau să-ți zic adica nu merge vrăjeala adica! Asta ar însemna că ai o vrăjeală ieftină! laughing Adica manțelegi?

| givehelp a răspuns:

Cand am ochii obositi ii inkid si ma relaxez, dar cand nu mii lene fac si urmatorul exercitiu: privesc concentrat un punct foarte aproape, apoi brusc caut altul la o distanta mult mai mare. Sau privesc ceva alb apoi ceva galben sau verde., chiar citisem ca verdele face bine la oki. MAi e si alta cand citesti concentrat creierul uita sa dea semnal pleapelor sa umezeasca okiul, respectiv se usuca si apare senzatia asta neplacuta. strauiete sa fii atent la clipire. Sanatate.

| MihaiNiculaie a răspuns:

Eu zic ca esti obosita, nu sunt un cadru medical sa-ti spun ca ai vreo boala...Dar iti recomand sa-ti faci un control la oftalmolog, pentru ca daca, doamne fereste, ai o problema la ochi, e bine sa o depistezi la timp. Asa ca, fa-ti o programare cat mai repede happy

| JoKerRKill a răspuns:

Salut! Si eu citesc seara, mi-se intampla la fel si mie. ochii iti obosesc din cauza ca stai prea mult la calculator la televizor laptop sau altceva care ti-ar putea afecta vederea... ca sa scapi stai putin in pat freo 10 min cu ochii inchisi si cand citesti incearca sa fi atent la carte si sa nu te gandesti la clipire! uite fa un test asa cand stai nu iti vine sa clipesti dar cand te gandesti "n-am clipit de ceva timp" sa vezi ca da esti in fata calculatorului... incepe sa te usture ochii

| 26august a răspuns:

S-ar putea sa ai nevoie de ochelari de vedere. ar fi bine sa mergi la un consult oftalmologic si iti va spune daca ai nevoie sau nu! ar fi bine sa mergi nu-ti neglija ochi