| Valy4567 a întrebat:

Eu ma culc aproape in fiecare seara pe la 1.De trezit, ma trezesc de obicei pe la 11-12 si simt ca pierd jumatate din zi dormind. Daca imi pun alarma nu prea merge pentru ca fie ma ridic din pat si o sting, fie nu o aud.Cum as putea sa me trezesc putin mai devreme fara sa fiu obosit?
P.S:Nu imi spuneti sa ma culc mai devreme pentru ca inchid ochii si pana adorm se face, iar unu.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu dormi o noapte intreaga,,,,, iar ziua urmatoaere te culci seara la 8. Dimineata, pune-ti ceasul la 2m, sa sune la 6. Daca pui si un lavoar cu apa langa pat, atunci sigur te vei trezi. big grin

| Violleta2022 a răspuns:

Nu exista nici o metoda sa te facem sa te trezesti mai devreme, atata vreme cat din start refuzi sfatul corect si sanatos de a te culca mai devreme. Este abernat si nesanatos sa ceri asa ceva, pentru ca nu exista nimic si nici o alta metoda sa te faca sa dormi bine, daca tu refuzi sa te culci cand trebuie.
Nu poti sa te culci la 1 noaptea si sa te trezesti la ora 7 odihnit si sanatos, este imposibil, poate pentru 1-2 zile, dar nu functioneaza asa corpul uman, el are nevoie de minim 8 ore de somn odihnitor, facut noaptea, legat de melatonica, serotonina si alte elemente naturale care se elibereaza doar in timpul unui somn bun si odihnitor de noapte.
Un somn bun si sanatos se obtine culcandu-te la ora 10-11 pana la ora 6-7 dimineata.
Ca sa ai un somn sanatos si eficient trebuie ca ultima masa sa fie la cel mai tariu 7 seara, sa nu bei alcool inainte de culcare si sa nu bei cafea dupa ora 3 dupa amiaza!
Restul, este chestie de alegere personala!

| Sn4k3 a răspuns:

Pai ar trebui sa dormi in jur de 8 ore, asa ca, daca ai telefon, pune-ti mai multe alarme, si pur si simplu trezeste-te, pentru ca tu chiar pierzi jumate de zi daca te trezesti pe la 12.

| Lioana a răspuns:

Necesarul de somn pe zi este de 8 ore.
Incearca sa te culci pe la orele 22. Poate fi greu daca te-ai obisnuit sa te culci tarziu dar orele dormite inainte de miezul noptii sunt cele mai odihnitoare.
Pentru trezire, clar ai nevoie de alarma. Daca nu o auzi regleaza sunetul mai tare. Ai nevoie de vointa ca sa nu te culci la loc daca te simti inca somnoros.
In timp organismul tau se va regla la timpul de somn pe care obisnuiesti sa-i-l oferi si te vei trezi mai usor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti dereglat. Ma refer la somn. Ai somnul dereglat. Tu esti cu alt fus-orar. Gen eu pentru ca ma confrunt cu aceeasi problema.

Ma pun la somn pe la 3 AM si dorm bustean pana la 12 poate si 15-16. Asta nu e bine. Ce poti face? Daca la ora 1 te pui la somn, atunci trezeste-te la 6 sau 7. Ramai treaz chiar daca ti-e somn. Gaseste o activitate ceva. Seara pe la 19-20 sau mai tarziu pune-te la somn sa vezi cum dormi bustean pana dimineata.

Dupa ce te trezesti esti din nou dupa fusul-orar din Romania. Esti ca si reglat, ca sa zic asa. Incearca sa pastrezi programul de somn. Nu te mai culca odata cu americanii, cum fac eu.

Cred ca la mine a ramas o obisnuinta americana pentru ca "am fost acolo". Si de aceea.

| MiriMendes a răspuns:

Pai singura variantă e cu alarma.Ar trebui sa ti impui sa te trezești când suna si o sa te obisnuiesti. Totuși mi se pare ok sa dormi pana la 11, ești in vacanta laughing