| Mmaannuu11 a întrebat:

Am o problema: Eu is constipat de acum o luna. Problema e ca probabil de la aceasta constipatie am si balonari cam in fiecare zi. Recent a inceput sa ma doara si burta de la balonari( nu ma doare foarte tare dar ma deranjeaza pot spune ca e un disconfort ). Am mai avut un prieten asa, si el luase niste pastile espumisan. Am vorbit cu un doctor dar a spus ca fara cu o colonoscopie nu poate sa imi spuna nimic si nu as sta in spital mai ales sa imi faca clisma (ceea ce nu suport) pentru o simpla balonare ce se trateza in cateva zile ( sper ) pentru ca a mai avut si un prieten sau ceva asemanator iar el s-a tratat acasa.Mentionez ca am avut si gastrita si acel prieten mi-a spus ca s-a balonat de la gastrita. Astept parerile voastre.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Trebiue descoperit motivul pentru care te constipi. Incepe cu alimentatia. Informeaza-te despre acele mancaruri care te predispun la constipatie si incearca sa le eviti o perioada de timp, pana reglezi tranzitul intestinal. Astazi, spre exemplu, eu am mancat niste cascaval, si sunt convins ca ma paste o noua constipatie. Dar e doar o exceptie, pentru ca incerc sa mananc cat mai echilibrat. Treci 2-3 zile numai pe mancare lichida (ciorbe, supe, sucuri naturale, ceaiuri) si vezi daca tranzitul se echilibreaza. Nu uita sa te hidratezi bine, caci daca pierzi lichidele din corp, prin urina si transpiratie, e normal sa ai un scaun foarte tare, care aduce disconfort.

4 răspunsuri:
| RoCkKiD a răspuns:

Am vazut ca ai dat o funda unui raspuns care e probabil chestia pe care ai vrut sa o auzi.

Dieta nu e totul, mergi la medic si fa colonoscopia..stiu e e incomoda dar daca ai ajuns in situatia asta dintr-un alt motiv de pui in periol pe termen lung. Consitiparea nu ar trebui sa dureze o luna si poate fi cauzate de multe chestii urate printre care si posibilitatea unei tumori.

Chair daca prietenul tau a avut o simptomatologie similara nu e neaparat sa fie aceleasi cauze.

| Mmaannuu11 explică (pentru RoCkKiD):

Am dat funda ca era cel mai bun raspuns in acel moment. Nu am vrut sa stau o saptamana sa caut cel mai bun raspuns pentru funda dar pot sa le citesc asa.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Mmaannuu11):

Nu ma intereseaza funda aia doar ca nu vreau sa te grabesti sa iei de bun un raspuns doar pentru ca te face sa te simti mai bine sau face situatia sa para mai dulce decat e.

| IIIshaneIII a răspuns:

Nu ai explodat pana acum? vorbesc serios... unde se duce mancarea?

| Mmaannuu11 explică (pentru IIIshaneIII):

Raspuns useless. Mai bine taceai. Daca esti constipat asata nu inseamna ca nu mai faci scaun.

| IIIshaneIII a răspuns (pentru Mmaannuu11):

1 Nu stiam, asta este motivul pentru care am raspuns cu o intrebare.
2 Vorboste in limba Romana nu Romano-Engleza poate sunt utilizatori ce nu stiu limba Englezeza, plus ca momentan limba oficiala e Romana.
3 Multumesc pentru intelegere.

| Mmaannuu11 explică (pentru IIIshaneIII):

Eu vorbeam cu tine nu cu alti utilizatori. Si vorbesc in ce limba vreau eu.

| nastaseelenacristina a răspuns:

Cafea pe stomacul gol, asta la constipatie de maxim 2 zile la o luna nu stiu ce sa zic