| împreunăfacembine a întrebat:

Salut TPU,

Am o problema foarte grava. Am probleme cu sangele si mi s-a umflat cotul de la mana dreapta iar acum nu o mai pot indrepta si ma doare foarte tare. Eu sunt plecat din tara si nu am unde sa merg la medic.

Va rog, ce as putea face pentru a mi se dezumfla mana?

Multimesc. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Te-ai lovit?
Înmoaie un prosopel in apă rece și infășoară cotul. Sau cumpără o pungă cu mazăre/legume mexicane inghețate și ține-o la cot.
Solicită de la farmacie niște antiinflamatoare (tablete), cât și un gel/unguent antiinflamator (ex Hepathrombin→ pentru luxatii, contuzii, tromboză venoasă, flebită etc). Spune-i farmacistei despre problema ta și îți va da niște sfaturi.
Dacă nici așa nu iti trece, vei avea nevoie de o radiografie și de un medic ortoped.

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

"Am probleme cu sangele"
Ce problema ai mai exact?

| împreunăfacembine explică (pentru aXy99):

Sangele meu e foarte subtire, e problema remarcata de medici specialisti.

| Al_Ella_1986_HVKt a răspuns:

Incearca cu gheata!