| Anoniq a întrebat:

Salut TPU, am observat ca am o pata maronie pe umar, arata ca o alunita dar nu e foarte simetrica, are in jur de 4-5 mm, in urma cu 8-9 luni am mai fost la doctorul de familie deoarece aveam de atunci niste alunite deformate, s-a uitat 3 secunde si a spus ca nu am nimic, sper doar sa nu fie cancer de piele, ar trebui sa vorbesc cu parintii sa le spun sa ma duca la un dermatolog privat sau sa am incredere in doctorul de familie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Vizita la dermatolog ca sa se uite cu dermatoscopul. Un aparat care mărește câmpul vizual și se vede foarte bine alunița. Având în vedere ca nu e simetrică, cu margini regulate trebuie sa ți-o analizeze medicul ( este aluniță din categoria - de monitorizat, atenție: asta nu înseamnă ca e cancer). Numai bine!

| TheStrategist a răspuns:

Mai bine te duci la un dermatolog privat.

| 53223567899875431245666 a răspuns:

Eu cred că ar trebui să te duci la un dermatolog privat