| Vladi4ok a întrebat:

Am observat ca ma inbolnavesc foarte des.Ma doare gatul ,stiti vreo reteta ca sa nu ma doara.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Corina a răspuns:

Daca te imbolnavesti des, ar trebui sa-ti dea mama ta ceva pentru intarirea sistemului imunitar, gen echinaceea, catina, vitamina C, propolis, etc. Pentru a rezolva durerea ta de gat, poti lua Decasept cu propolis sau Neosept Junior, dar primul mi se pare mai bun. Daca nu doresti sa iei pastile si vrei remedii naturiste, atunci poti lua tinctura de propolis (cate 20 picaturi pe o bucatica de paine, de 3 ori pe zi, dupa masa) sau sa-ti faca mama ta badijonaj bucal cu albastru de metil (de la farmacie). Propolisul il gasesti la farmacie, la magazinele naturiste, dar cred ca cel mai bun il gasesti in piata, la oameniii care vand miere de albine. Sanatate maxima!

| carmen2011 a răspuns:

Inainte de reteta, cred ca ar tb de fapt sa consulti un medic specializat ORL. eventual sa-ti faci un exudat faringian, sa vezi care este problema. poti sa mergi la spitalul Coltea, la dr Raluca Grigore, este un medic foarte bun si o persoana foarte draguta, care se poarta frumos cu pacientul. poti sa iei si Esberitox N pentru intarirea imunitatii (daca il iei cand esti racit, scurteaza durata bolii). prospectul il gasesti aici: http://www.esberitox.ro/

| Andrey1414 a răspuns:

Salut
Incearca sa faci de 4-5 ori pe zi gargara cu sare(pui intr-un pahar apa sisare)eu aveam dureri groaznice in 2 zile am scapat complet de durere. Funda?