| anonim_4396 a întrebat:

Am observat cand ma spalam pe dinti ca am la o masea o foarte mica carie. Un punct negru care este foarte putin adanc in masea. Ce pot face? De deranjat nu ma deranjeaza, dar se poate agrava in timp?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Da, se va agrava in timp daca nu mergi aucm la dentist, sa o curete si sa-ti puna o plomba mica-mica. Acum este nedureros, mai tarziu, caria va afecta pulpa dintelui si chiar radacina, facandu-ti infectie. Cu cat o lasi mai mult, cu atat va fi mai durerroasa si categoric mai scumpa sa o rezolvi.
Acum rezolvi totul in 5 minute, fara durere si cu bani foarte putin, pentru ca este un cimplu punct, superficial, de carie.

| Florentina9210 a răspuns:

Mergi la dentist!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca te speli intruna pe dinti, iti dai seama ca nu. Stii ce as face in locul tau? Eu am fost la stomatolog si am cerut o curatare a dintilor. Adica sa indeparteze toate cariile. Ca ele cu adevarat se pot agrava mai usor. Si nu stiu ce mi-ai slefuit/ciobit(whatever) si gata

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te duci la dentist.