| Jhonjle1257 a întrebat:

Deci de cateva luni cred ca 3 luni mi-au aparut niste carii, deoarece mananc foarte mult dulce si nici nu ma spalam pe dinti.
Cariile nu sunt in masea sau ceva sunt pe unii dintre dinti pe peretele din spate, nu am gaura sau ceva doar carie acolo, repet nu este grav, nu am gaura sau ceva doar putina carie pe peretele dintelui. Cu ce as putea sa o elimin?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu aveam multe carii im copilarie. Unii dinti mi-au cazut, la altii mi-am facut plombe. De pe la 10 ani am inceput sa ma spal mereu pe dinti, ca inainte nu o faceam aproape deloc, si am mai redus dulciurile la limita bunului simt. In momentul asta nu mai am nicio carie. Deci eu zic sa mergi la dentist, vezi ce spune, dar in paralel cel mai important e sa ai grija de igiena ta, totusi e 2020 nu cred ca e greu sau scump sa te speli pe dinti. Iar cu dulciurile, unele mai inlocuieste-le cu fructe, dar si cand mananci dulciuri, spala-te pe dinti. Nu e greu. Eventual niste apa de gura ar fi super. Macar asa nu o sa devina mai grav decat acum, pentru ca se poate sa iti cada bucati din dinti din cauza cariilor, sa ai dureri mari, si pe langa asta arata si foarte inestetic. Te rog ai grija pentru ca e spre binele tau!

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sensibilitatea dinților la acru nu înseamnă neapărat că ai carii.
Dar dacă ai, nu poți să le elimini dta, au nevoie să fie reparate de un dentist.

| CristianaMaria a răspuns:

Buna.Din pacate cariile din momentul in care au prins culoare,nu mai pot fi indepartate decat la dentist,cu freza.O carie incepe in momentul in care smaltul tau se demineralizeaza si apare o zona mai cretoasa, alb mat(dintii in mod normal au luciu). cand e in stadiu de pata alba cretoasa, se mai poate repara acasa prin aplicarea de geluri sau paste cu fluor pentru ca le remineralizeaza.Ei, in momentul in care se produce o gaura acolo sau se coloreaza negru/maro zona, nu mai ai ce sa ii faci.mergi la dentist sa ti o curete pentru ca altfel ea tot avanseaza inspre nerv si cand ajunge acolo trebuie sa scoti nervul dintelui respectiv si nu iti doresti astalaughing. sunt niste preturi exorbitante la scos de nerv plus ca dintele nu va mai fi la fel fara nerv ca atunci cand avea, el devine mai casant, se sparge mai usor si capta culoare, devine gri in timp de aceea dintii fara nerv sunt indicati pentru a fi imbracati in coronite.
Foloseste ata dentara sau dus bucal. dusul bucal e un aparat care arunca jeturi de apa intre dinti si ii curata asa de bine de mancare si de tot ce e intre ei si periuta nu ajunge.eu il folosesc de muulti ani.iti si recomand ce folosesc eu daca te intereseaza.costa pana in 200 de lei si il folosesti ani de zile.

| mustafateke7 a răspuns:

Buna! Iti recomand un consult stomatologic si totodata un detrataj care se poate face, asemenea intr-un cabinet stomatologic! Exista proceduri deloc dureroase, adica serios, nu vei simti nici-o durere, care te vor ajuta sa iti repari dintii si un mic sfat, incearca sa te speli de 3 ori pe zi daca mananci multe dulciuri si daca ai posibilitatea du-te din 6 in 6 luni la stomatolog daca mananci des alimente cu continut ridicat de zahar!

| Georgiana0216 a răspuns:

Buna!

Eu zic sa mergi la dentist. Este posibil ca fie pete pe dinti, care se pot elimina prin anumite proceduri deloc dureroase, sau o carie incipienta, pe care, in functie de ce va spune dentistul, o puteti mentine sub observatie sau o va rezolva.
Mergi la dentist, el este cel mai in masura sa rezolve aceasta problema, dar mai ales sa-ti spuna exact despre ce este vorba.

| IzaBella10aug a răspuns:

Sora mea mai mică, care are carii, a trebuit să meargă la dentist, iar acolo i-au plombat dintele. Unele persoane au măsele predispuse la carii, iar altele sunt predispuse să li se depună calcar pe dinți. În ambele cazuri, trebuie să mergi la dentist, îi spui problema și el ți-o rezolvă, dar cel mai bine ar fi să o faci in România, deoarece în străinătate prețurile unei vizite la dentist sunt de aproximativ 800€, și crede-mă, chiar n-o sa vrei să plătești atâția bani atâta timp cât o poți face pe 200 de lei în România.