| UpSideDownSix a întrebat:

am puroi la degetul mijlociu de la mâna dreaptă, nu țin minte să îmi fi intrat ceva în deget sau să mă lovesc și mă doare foarte tare.

Îmi puteți spune cum să scap de puroiul de la deget?

P.S.: Puroiul este lângă unghie și s-a extins și puțin sub unghie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Mergi la medic! In final daca vrei un tratament naturist, ce l-am folosit eu in copilarie, un pic de aluat de paine uns cu miere si pus acolo. Dezinfecteaza si trage afara evantualul maracine si puroiul.

| minrest a răspuns:

Mergi urgent la medic, pari a avea panaritiu si nu vrei sa stii ce inseamna sa nu fi tratat de panaritiu.

| alina2k18 a răspuns:

Du-te la medic, puroiul e semn ca ai o infectie.

| christall a răspuns:

Du-te la doctor, puroiul se extinde.

| oz_1736 a răspuns:

Tetraciclina unguent. Timp de 5 zile de 3 sau 4 ori pe zi

| Nume6 a răspuns:

Se unmește unghie încarnată. Destul de grav dacă a intrat puroiul sub unghie, trebuie să te duci la chirurg să scoată partea aia de unghie că de trecut de la sine nu mai trece. Nu amâna că ai ocazia să îţi taie mâna, acel puroi se împrăștie. Îţi face anestezie locala.

| TheWhiteDemons a răspuns:

O fi din cauza ca ti-ai taiat unghia rau si a ramas coltul unghiei acolo sau din contra poate ai taiat cu tot cu colt si a ajuns sa te usture zona si s-a infectat.