Întrebare recomandată | StilRyder a întrebat:

am si eu nevoie de ajutor. Am 15 ani si nu pot pronunta litera R cand zic de exemplu rata o zic de parca nu as avea nimic iar cand zic R iese ceva gen î... Ce pot sa fac sa pronunt frumos fara probleme?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Problema ta se poate rezolva, apeland la un logoped, un specialist in dificultati de vorbire si poate sa-ti dea niste sfaturi autorizate, pentru rezolvarea problemei tale.
Poti incerca si tu pronuntand cuvinte care contin litera R, mai ales la inceput de cuvant.
Spui ca, poti pronunta corect cuvantul -rata-, atunci nu ai dificultati prea mari de vorbire, posibil ca vorbesti putin graseiat, dar aceasta nu este o mare problema si de fapt nu trebuie sa folosesti separat doar litera R.
Nu te ingrijora, cu straduinta e posibil sa poti depasi acest mic inconvenient.
Un gand bun si multa sanatate.

2 răspunsuri:
| StilRyder explică (pentru mariana):

Ms mult!

| MoNGoluL a răspuns:

Sau exersezilaughingrolling on the floor