| Edyez a întrebat:

Salut, cum sa invat sa pronunt cuvintele in spaniola? Eu invat spaniola ascultand piese rap si traducandu-le singur, dar am observat ascultand ca, canteretul a pronuntat cuvintele 'timbales' spre exemplu + multe altele 'timbale', fara s, acum eu am citit regulile de pronuntie de pe un site, nu dau nume ca nu stiu daca e voie, dar nu era spre exemplu ca s nu se pronunta la unele cuvinte sau daca e la final, era mai mult cum se pronunta cuvantul cand apare in cuvant 'ci, ce, gi, ge, ll,' etc, dar regulii de astea cand nu se pronunta x litera ori ceva de genu nu am gasit, de unde pot face rost sa invat sa si pronunt cuvintele?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Eu traduc propoziții prin google traducere și astfel și pronunț cuvintele, nu pronunta cuvant cu cuvant si toata propozitia

| Edyez explică (pentru RAY):

Am incercat metoda asta, nu e rea, doar ca eu vreau sa invat si reguliile, nu doar asa, sa stiu cand nu se pronunta o litera si cand da si chestii de genu, daca ma intelegi si nu stiu de unde.

| RAY a răspuns (pentru Edyez):

Pe masura ce avansezi isi vei da seama automat, asculta mult, inregistreazate, ascultate, suntem facuti sa vorbim orice limba de pe pamant, e ceva genetic

| Violleta2022 a răspuns:

Cred ca este cea mai proasta ideea sa inveti o limba dupa o melodie rap.
Melodiile rap nu au lagaturi corecte gramaticale si nici nu sunt corecte fonetic, fiind implicat mult jargonul si vocabularul de cartier. Ca atare, risti s vorbesti o spaniola incorecta, fiind asemanatoare celei folosite de cocalarii din Romania, ca sa-ti dai seama la ce ma refer.

| ȘEMaria a răspuns:

Inceraca cuvant cu cuvant dupa care inceraca sa legi o propozitiie cu ele exerseaza mai mult cuvintele si repeta un cuvant si de 10 ori daca e nevoie. gandeste-te ca poti si mai bine si pronunta iar cuvantul.