| MeritaSaMaiFiuAsa a întrebat:

Hey TPU!

Eu nu pot sa pronunt litera,,R" corect. Adica cand vreau sa spun de exemplu rata spun rrata. Deci practic tin r-ul prea mult, sau de exemplu cand spun,, pentru" de fapt spun,, pentâru". HELP ME!
P.S. Nu am posibilitatea momentan sa vizitez un medic logoped.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ok, atunci caută pe internet exerciții de dicție și exersează cu creionul pus orizontal între canini, încercând să pronunți cât mai corect litera R, de mai multe ori.

4 răspunsuri:
| Polaris a răspuns:

Acum pronunț "pentâru" încontinuu. Am un mindfuck.

| Alice23 a răspuns:

Nu inteleg ce nu-ti place?
Eu as vrea sa am accent asa, sau sa fiu raraita

| Alexis1999 a răspuns:

Fie reusesti sa scapi de raraiala, fie nu, tot o sa fi simpatica, nu stiu de ce o privesti ca pe un defect!

| Ionela_Alexandra_1998 a răspuns:

Eu cred ca nu ar trebui sa te deranjeze, trebui sa il ei ca pe un accent, pana iti dai seama ce ai patit.