| Curioasa12349 a întrebat:

Am si eu niste intrebari! 1. Secretiile vaginale nu apar zilnic la mine, e normal?
2.am par pubian, sanii au inceput sa -mi inmugureasca de 1-2 ani si incep sa prinda forma (tesutul incepe sa creasca) si uneori secretii vaginale! Am 12 ani, ciclu s-ar putea sa-mi vina la 13 ani?
3.semne-simptome care pot aparea inainte de prima menstruatie?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonim000000003333 a răspuns:

1. da, este normal (prima menstruatie apare intre 8-16 ani)
2. da, mie mi-a venit menstruatia la 12 ani si cateva luni
3. eu n-am avut nimic, cred m-a durut putin burta in ziua aceea
(ar trebui sa ai mereu cate un absorbant in geanta pentru precautie)

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. Sigur ca e normal.
2. Este posibil, dar nu obligatoriu.
3. Rareori mici dureri de burta. De obicei nimic

| KanameKuran a răspuns:

De ce nu pui toate aceste intrebari parintilor tai? Le va dovedi maturitatea pe care o detii si iti va intari relatia cu ei.

| Deserth a răspuns:

Pune poze, sa vedem evolutia inmuguririi

| Curioasa12349 explică (pentru Deserth):

Nu mersi, nu fac promovare la c***e.