| SkepT a întrebat:

Anul acesta am avut de 2 ori piciorul in ghips, o contuzie la calcai prin octombrie si acum am entorsa la glezna la acelasi picior, amandoua le-am patit la fotbal. Intrebarea este daca o sa mai pot juca fotbal de la toamna cand incepe campionatul? Dupa mine nu par niste accidentari chiar asa de grave dar vreau doar sa stiu daca este prea riscant sa joc iar fotbal dupa 2 accidentari, mi-e frica sa nu patesc ceva mai rau la picior.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dilavia a răspuns:

Pai, piciorul tau este foarte sensibil acum. Nu stiu daca rezista la o posibila cazatura in timpul jocului. Poti sa o patesti grav. Varul meu a avut un accident tot la fotbal si de incapatanat ce e nu a asteptat cat i-a zis doctorul si a ajuns sa isi rupa piciorul doar ca a calcat stramb in timp ce alerga. Eh, acum e bine.
Te-as sfatui sa intrebi doctorul daca vei putea juca la acel campionat.
iti urez insanatosire grabnica! happy
Si daca vei putea juca la campionat iti urez succes!

3 răspunsuri:
| doctoressa a răspuns:

Ar fi bine sa te adresezi unui medic de medicina sportiva sau cel putin unui ortoped pentru a primi un raspuns sigur la intrebarea ta. http://www.i-medic.ro/

Răspuns utilizator avertizat
| AmD a răspuns:

Cred ca ar trebui sa iei o pauza de 1 sau 2. Ai nevoie de recuperarea si mobilizare. Daca te apuci de fotbal inca din toamna exista riscul sa te accidentzi din nou mai usor, risc pe care nu cred ca vrei sa ti-l asumi. straight face

Dar tu trebuie sa faci ce te-ndeamna inima.
Daca crezi ca esti in stare sa joci....JOACA! Daca nu, ATUNCI NU JUCA!
Trebuie totusi, sa ti cont si de pareerea medicului! happy

Sanatate si numai BINE! happy