| Codrutsa a întrebat:

As vrea si eu un sfat. Sunt handbalista de 3 ani si azi am cazut la antrenament si am fisura si entorsa la glezna, si am piciorul in ghips pentru 3 saptamani. Dupa ce ma vindec vreau sa reincep din nou antrenamentele dar imi este frica. Ce sfat mi-ati putea da? Funda. :*

Răspuns Câştigător
| MissIndependenttt a răspuns:

Si eu am 14 ani si sunt la handbal de 6 ani insa sa nu crezi ca eu nu am avut accidente. Odata mi-am rupt mana si a trebuit sa stau cu ea in chips 1 luna.insa dupa aceea am inceput din nou antrenamentele, facand pentru inceput niste ex mai usoare iar incetul cu incetul vei putea face din nou tot ceea ce faceai si pana acum.Si daca chiar iti doresti sa iincepi din nou antrenamentele te asigur ca nimic nu te va impiedica:*:*

6 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Iti sugerez ca dupa inlaturarea gipsului, sa faci obisnuitele "incalziri " de dinaintea antrenamentului propriu zis, nicidecum antrenament ---asta, nu numai pentru a-ti invinge frica ci pentru a-ti mobiliza glezna dupa fixarea in ghips--- cu alte cuvinte, trebuie' sa-ti "inveti"glezna din nou sa faca ce a facut dintodeauna! numai bine!

| zmaster4M a răspuns:

Eu zic sa stai macar o luna jumate, doua acasa apoi se te reapuci de antrenamente ca sa se poate vindece bine locul, Iti doresc insanatosire grabnica si multe meciuri castigate... pup

| Ionutznutzy a răspuns:

Muschii si oasele odata ranite se refac insa nu ca inainte ci mai puternice de fiecare data, pentru a te intari incearca sa consumi zilnic, dimineata un pahar cu apa in care dizolvi o pastila esfervescenta cu vitamine de la farmacie, te va ajuta sa iti intaresti oasele, ligamentele ofera energie si reflexe mai rapide si scade cu mult riscul de accidentare. Sper ca am ajutat. funda?big grin

| b0gd4nn a răspuns:

Pai daca vrei sa le reincepi foarte bine big grin La inceput o sa joci cu frica da nu e nimic pe parcurs o sa treaca. Si fi mai atenta!:*

| DieForDeathCore a răspuns:

Eu iti zic sa reincepi. Daca tii cu adevarat la handball continua. Nu te lasa speriata de o fractura sau altceva big grin. Dupa ce iti dai jos ghipsul incepe cu cateva exercitii ca sa nu se intample iarwinking. Mult noroc.

| Dyana_8943 a răspuns:

Buna.si eu joc handbalhappy si dupa parerea mea ar trebui sa t duci la un doctor sa iti zic daca te.ai vindecat complet, nu cumva dupa sa ti se complice si sa nu mai poti juca handbalhappy Asta e parerea mea:*