| osulica123alexis a întrebat:

Salut TPU!
Am si eu o intrebare. Daca intru pe site-ul ala pe care se fac certificatele covid si solicit un certificat de ala care confirma ca am avut covid (cel care este valabil 6 luni) fara sa fi facut vreun test covid pot avea probleme cu legea sau ceva de genu?
Dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai avut covid si ai anuntat la acel moment medicul de familie sau spitalul, fiind deja inregistrat, poti primi o adeverinta ca ai trecut prin boala, dar numai de 90 de zile (valabil 3 luni).
daca nu te-ai inregistrat ca ai avut covid la acel moment, este impsoibil sa primesti acea adeaverinta.
Certificatul se da numai celor dublu vaccianti!

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu esti inregistrat in sistem, nu ai cum sa obtii acel certificat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai de ce crezi ca iti genereaza certificatul daca nu esti inregistrat cu un test pozitiv?

| nukeyly a răspuns:

Un certificat ''FAKE'' daca e scanat de un Bula nu poti avea probleme 300 %.

Dar daca il scaneaza un Garcea care il verifica intr-un sistem online, real time, atunci ai probleme 100%.

Uz de fals, zice legea si atunci o poti da in bara,
DAR depinde ce-ti rezerva soarta, iar in rrromania poti scapa cu orice ca toate-s ''centrate'' ca la nemti, chiar peste, sa moara ingerii de ciuda.

| Endita4689 a răspuns:

Dacă nu ai făcut nici un test, nu ai dovada că ai făcut Covid. Deci nu vei primi nimic.