| Oliwer123 a întrebat:

Salut TPU!

Am și eu o problemă și aș avea nevoie de niște sfaturi, de ce doare în partea stângă sub coaste după ce mănânc sau după ce consum băuturi acidulate(bere, suc) etc.
Am fost și la doctor gastroenterologic și mi s-a dat niște medicamente de colon iritabil (Duspatalin, Debridat) dar cam degeaba, durerea se resimte mereu, cum mănânc orice mâncare începe să mă doară destul de rău sub coaste în partea stângă! Am făcut și Endoscopie, nu am nimic doar un început de gastrită care nu necesită tratament mi-au zis la spital, toate analizele, ecografii abdominale! Să mă programez pentru o tomigrafie computerizată pentru abomen/torace să fiu sigur că nu am nimic? Am nevoie de păreri că nu știu ce să mai fac, toate analizele și toate investigațiile de până acum au ieșit bine precum nu aș avea nimic! Când nu mănânc e totul bine dar când mănânc câteva ore am dureri mari!

Mulțumesc frumos, orice sfat e bine venit!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai splina mărită sau probleme cu splina,trebuie sa tii dieta,să eviți unele alimente.
Turmericul și ghimbirul sunt esențiale, ele ajuta la drenarea stazei sanguine implicit îmbunătățește răspunsul celulelor splinei.
Trebuie să renunți la excesul de zahar, alimente procesate, prăjite, grăsimi, fast food, mâncare picanta, condimentata, sosuri, sucuri acidulate și dulciuri.

| Oliwer123 explică (pentru anonim_4396):

Mulțumesc pentru răspuns, doctor de Gastro, mi-a zis că Splina și Pancreasul nu cred că sunt, doar Colon iritat dar pastilele ce mi le dăduse dânsa nu au fost bune, o să încerc ceaiul ce mi l ai scris aici! Apropo, fumatul cauzeaza mărirea splinei?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Oliwer123):

Alte probleme afectează, sistemul nervos, inima, creierul, dar splina nu chiar dar scade imunitatea fumatul așa că afectează în mod indirect, și splina cam are mare corelație cu sistemul tau imunitar că așa te protejează de infecții și alte probleme.

| MorcovMajestic a răspuns:

Suna a gastrita tine regim se vindeca usor

| Jessica1235 a răspuns:

În zona aia e splina, am mai pățit și eu asta, am avut grija ce beau și mi-am revenit. Încearcă să renunți un timp la băuturi acidulate sau alcool. Dacă nu-ți revii atunci poți face o vizită la doctor.

| Oliwer123 explică (pentru Jessica1235):

La ecografia abdominală, splina avea dimensiuni normale, acum nu știu ce să zic

| Jessica1235 a răspuns (pentru Oliwer123):

Atunci nu știu ce ar putea fi, oricum însănătoșire grabnică happy