| 0RASPUNS0 a întrebat:

Salut TPU. Am strabism..cred ochiul imi fuge puțin în partea stânga dar eu simt acest lucru și îl redirectionez. Fuge când nu sunt atent practic când privesc în gol! Vreau sa ma duc la doctor dar vreau sa știu dacă ei au aparate care verifica asta fără sa fie nevoie sa ma chinui sa nu fiu atent pentru ca nu mergem îmi iese..am 14 ani și merg la sala eu m-am gândit ca s-ar putea sa fie de la greutăți..nu stiu ce sa zic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

La 14 ani nu ai voie sa faci SALA fiind total contraindicata, fiindca inhiba hormonii de crestere.

Intr-adevar ridicarea greutatilor in special la copii, este foarte periculoasa atat pentru presiunea intra-oculara cat si pentru coloana vertebrala. Asta este un alt motiv pentru care sala este interzisa copiilor.

Sala se recomanda DUPA 20 de ani, cadn cresterea corpului sidezvoltarea sunt incheiate.