| Anonim0091 a întrebat:

Am un tic, foarte vizibilhappy
Clipesc de prea repede si de prea multe ori :/
Cum pot scapa de ticul asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AlexandraEpureanu a răspuns:

La fel ca de orice alt tic, in principiu incercand sa te controlezi - o idee ar fi sa fii atent(a) la tic atunci cand nu faci altceva care sa-ti solicite atentia - de exemplu atunci cand mergi pe straga - daca vei reusi sa te abtii voluntar in acele perioade, in timp, vei reusi sa scapi de tic permanent. happy

6 răspunsuri:
| Adina77 a răspuns:

Buna!
Daca nu poti controla singur chestia,trebuie sa mergi la neurologie.
Dar mai intai la oftalmologie, sa nu fie din cauza ochilor.
Insa sa stii ca tratamentul nu da rezultate stralucite, ticurile se mai atenueaza, dar nu se vindeca.

| KirigayaKirito a răspuns:

Toata lumea pateste ce am si eu?laughing,deja vu. oricum, s-ar putea sa fie din cauza ca stai prea mult la pc, tv.sau pentru ca ai nevoie de ochelari, du-te si controleazate la un oftamolog sa vezi despre ce e vorba in cazul in care nu iti trece ticul intr-o saptamanawinking

| Holocaust a răspuns:

Eu aveam un obicei prost, şi anume îmi trosneam degetele. Când îţi spune cineva că o să ajungi la 25 de ani să faci mai ceva ca ăia care suferă de Alzheimer,crede-mă că te schimbi automat.
...în caz că n-ai probleme medicale cu ei, aşa-ţi zic şi eu ţie că dacă mai clipeşti aşa des, o să-ţi cadă ochii.straight face

Răspuns utilizator avertizat
| titisan70 a răspuns:

Mergi la mama omida sau lipeste-ti pleoapele cu super-glue.

| xBubbleh a răspuns:

De obicei oameni clipesc mult din cauza ca trebuie sa poarte ochelari. Du-te la un control.