| Mistiss a întrebat:

Am vazut ca imi cade mult parul, si nu stiu cum sa il mai fac sa nu mai cada, ma ajutati? PS: Am vazut mai multe intrebari de genul ca imi cade parul, raspunsurile au fost ceva gen: sa nu te mai dai cu placa. Eu chiar nu ma dau cu placa! Si scuze pentru categorie.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| pietrean a răspuns:

Fiind eleva, probabil si stresul are un cuvant de spus si unul foarte important.
Ar trebui si niste analize sa-ti faci(cu trimitere de la medicul de familie), ca sa vezi cum stai.Lipsa unor vitamine si minerale, iti pot afecta parul, unghiile.Lipsa vitaminelor A,B,C,dar si a mineralelor(Fe,Zn,Se, Cu, Ca), iti pot creea probleme.
Medicamentul "Revalid", este destul de scump.Eu am mai folosit Calciu din corali+Siliciu+D3, de la Parapharm, la oferta doua cutii a cate 30 tablete, la 15, 30 lei.
Poate,dupa ce faci analizele, vezi ce vitamine si minerale ai lipsa si doar atunci poti sa-ti cumperi un supliment alimentar, cu ce ai nevoie.
Sa mai stii un lucru:parul se regenereaza, deci el mai cade, cate 20-30 de fire zilnic.Doar cand alopecia(caderea parului) este grava, cad foarte multe fire de par, atunci este ceva anormal.

5 răspunsuri:
| oanaro a răspuns:

Buna! Iti recomand cu incredere aceasta crema-tratament:
http://olx.ro/......27NVx.html

| hhhapciuuu a răspuns:

Foloseste sampon pentru bebelusi pentru ca astea nu au atatea chimicale. si poti lua vitamina c pentru calciu. te pupwinking

| Lisiele a răspuns:

Iei pastile...Revalid se numesc si le gasesti la farmacie. O sa-ti creasca unghiile mai repede si n-o sa-ti mai cada parul. Dupa un tratament de 2 luni o sa fii foarte multumita.

| Alin_Cristea_1999 a răspuns:

Date cu petrol ingroasa firele, parul creste mai des si parul nu mai cade.