| anonim_4396 a întrebat:

As cam avea si eu o problema. Stau cam prost cu nervi, cand am fost sa-mi fac ecagheul la inima, mi-sa si spus, ma enervez repede, uneori chiar si din nimica toata. Ce as putea face sa fiu mai calm, mai tolerant, mai nu stiu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Trebuie sa stii cum sa-ti controlezi nervii. Pentru asta trebuie sa renunti la furie, agresivitate, violenta, chiar si la stres. Spune-ti ca trebuie sa rezolvi, ca nu iti place ce ti se intampla si esti gata sa remediezi totul cu calm. Incearca sa fi mai calculat si sa iti faci ordine-n gandire pentru a putea sa reactionezi asa cum e normal, fara a-ti pierde cumpatul din orice situatie.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna, ai putea sa te gandesti de exemplu la consecintele faptelor pe care le faci atunci cand esti nervos. Stim ca atunci cand suntem nervosi, nu gandim cum trebuie, vorbim urat, spargem ceva prin casa, sau poate chiar mai rau, si dupa ce ne trec nervi e normal sa ne para rau de ce am zis sau am facut. In viata trecem prin multe situatii care necesita rabdare si calm. De ex. la scoala, intr-o casnicie... doar nu vrei sa iti bati nevasta happy, si cu copii care uneori te scot din sarite. Nu te lasa prada nervilor, trebuie sa fii mai puternic decat ei. Gandeste-te si la cum te privesc ceilalti, cand te vad mereu nervos, poate cuiva ii este teama sa iti spuna ceva, sa nu te enervezi. Numara pana la 20 inainte sa actionezi sub influenta nervilor.

| giony54 a răspuns:

Este o dereglare de tiroida si trebuie tratata urgent pana nu ajungi la spital.Se trateaza sistemul nervos numai cu produse naturiste care nu dau dependenta si tiroida tot asa.Te pot ajuta.

| iulian1302 a răspuns:

Inainte de toate atunci cand esti nervos trebuie sa te gandesti de 2 ori inainte sa faci ceva pentru ca din cauza nervilor ai putea fi in stare de orice. Faptele tale in momentul in care esti nervos ar putea avea consecinte grave. In momentul in care simnti ca ''te i-au nervii'' este indicat sa inspiri foarte adanc si sa expiri de cateva ori.Aceasta metoda este foarte folositoare. Un alt remediu sunt medicamentele pe baza de plante care nu dau dependenta( iti poti cumpara tablete de Relaxirem sunt pe baza de plante si trebuie sa iei un medicament pe zi).