| Marian2314 a întrebat:

as dori sa stiu pot sa scap de pistrui? Am doar pe nas si as vrea tare mult sa scap de ele.In rest fata mea e curata.Cum pot scapa de pistrui?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pistruii sunt influentati de razele soarelui, daca te bronzezi si culoarea lor o sa se intensifice. Trebuie sa folosesti protectie spf 50 in sezonul cald si 30 in cel rece, dar poti sa ramai la cea 50 pe tot parcursul anului.

Cantitatea necesara pentru a beneficita de spf-ul indicat pe ambalaj este de 1, 25 ml ( cat o moneda de 50 de bani, daca aplici mai putin produs decat este necesar poti beneficia de un procent mult mai mic de protectie, poti sa aplici aceasta cantitate in 2-3 straturi cu pauze intre ele ca sa nu-i dai tenului prea mult produs dintr-o data. Spf-ul se aplica cu 20 de minute inainte de a iesi din casa.

Bioderma Phothoderm max 50+ (daca cumperi un produs din gama Photoderm de la Farmacia Tei primesti o apa micelara Bioderma )

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10045592

Pentru estomparea pistruilor poti sa folosesti : azelaic acid 15% sau 20% ( eu iti recomand Skinoren gel 15% ), arbutin ( alpha arbutin de la The Ordinary ), Retin-A ( dar eu nu il recomand in mod special pentru ca tretinoizii/retinoizii sunt mai complicati, nu orice piele ii accepta ), vitamina C (gasesti diferite produse de la The Ordinary ) si hydroquinone. Daca pigmentul pistruilor tai este foarte profund ar fi mai bines sa apelezi la tratamentul cu laser.

Skinoren :
https://www.sensiblu.com/produs-Skinoren-gel-15--tub*50g~7502332.html

Arbutin :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10054059

Vitamina C :
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10054057

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10054064

Indiferent ce produs tratament alegi trebuie sa-l introduce treptat. In prima saptamana il aplici o data, in a 2-a saptamana de doua ori si tot asa pana ajungi la aplicarea lui de 5-7 ori pe saptamana. In perioada de acomodare poti sa il aplici doar seara. Introducerea treptata e foarte importanta atunci cand folosim ingrediente active, oricat de benefice ar fi aceste ingrediente ele ii pot face rau tenului daca se face "abuz" de ele la inceput, iti poti irita tenul foarte rau. Tratamentul trebuie urmat mai multe luni pentru a vedea efectele benefice, nu o sa vezi minuni peste noapte. Urmeaza-l minim 6-8 luni, dupa 2-3 luni ar trebui sa vezi un progres.

Pe langa cremele tratament poti sa folosesti si masti cu caise, iti aplici o caisa bine coapta si stai cu ea pe ten pana se usuca. Caisele contin acid ascorbic ( vitamina C ) si te ajuta la diminuarea pistruilor. Nu aplica zeama de lamaie pe ten, lamaia contine foarte multi iritanti care ii dauneaza epidermei.

Foloseste o crema hidratanta pentru ca tratamentele iti pot usca tenul, aplica in fiecare seara. In serile in care aplici si o crema tratament astepti 5-10 minute pana se absoarbe produsul tratament.

https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043048

4 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

Nu poti scapa de pistrui, e ceva genetic si e definitiv, ireversibil

| TheGirlWithGlasses a răspuns:

Nu ai cum sa scapi de pistrui... daca erai fata puteai sa-i "maschezi" cu niste fond de ten

| PisicutaMiauBAU a răspuns:

Nu poti scapa de pistrui dar poti sa te dai cu fond de tenhee heeDar asta-i dupa varsta ta...

| Albu_Loredana_1994 a răspuns:

Am folosit rema asta si m-a ajutat
https://goo.gl/7nUsCi