| anonim_4396 a întrebat:

Aseara a inceput sa ma manance ochiu drept foarte tare si m-am scarpinat vreo 5 min in continuare ca nu mai suportam si mi-a aparut un ochi foarte umflat si foarte rosu. Nu am m-ai facut nimic la el si m-am dus sa ma culc. Acuma e putin mai bine(macar acum il pot deschide aproape de tot) si roseata a mai disparut putin, si ma gandesc ca o sa se mai aseze dar mai greu. Intrebarea mea e: ce pot sa fac ca sa se aseze mai repede? Ma gandeam sa pun compresa cu apa rece. Am citit pe internet ca e buna si compresa cu ceai verde(chiar are efect?-sunt putin sceptica). Daca inchid ochii se aseaza mai repede decat daca ii tin deschisi? Va rog ajutati-ma sunt foarte speriata.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă poți mergi la oftalmologie, dacă nu, la farmacie și cere ceva pentru ochi, cremă oftalmică.
Pa, pa.

| Mihaiela_Alexandra_1987 a răspuns:

Parerea mea e sa ti compresa cu apa rece timp de 1ora dar sa o mai schimbi sa fie mereu rece daca, nu du-te la medic sa-r putea sa fie si mai rau, sau ai o alergie la ceva.

| butterfly016 a răspuns:

Buna, dupa cele spuse de tine pare sa fie o alergie poti incerca compresa cu apa rece dar ar mai ajuta si infuziea de galbenele o prepari o lasi sa se raceasca apoi cu un disc de vata tamponezi usor zona afectata. Dar cel mai bine mergi la oftalmolog sau farmacie.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă este vorba de o simplă iritaţie ( cauzată de ceva... ), atunci poţi încerca să speli BINE ochiul clătindu-l cu multă apă rece.

Apoi îţi faci un ceai de muşeţel şi îl răceşti, după care îl pui într-un pahar ( îl umpli complet ) şi "introduci ochiul în ceai", unde clipeşti câteva minute ( pentru a se spăla bine şi a se dezinfecta ).

După aceea, la vreo 10 minute, îţi poţi pune compresă cu apă rece.
Când se încălzeşte compresa, o schimbi cu alta rece.

Compresele reci se pot ţine 2 ore, apoi faci pauză vreo 2 ore, iar pui comprese timp de 2 ore, etc.

Te speli cu ceai de muşeţel ( clipind în el, cum explicam anterior ) de 3-4 ori pe zi!
De fiecare dată să foloseşti ceai PROASPĂT făcut; cel folosit îl arunci!

Dacă în 2 zile nu-ţi trece ( folosind aceste remedii casnice ), atunci TREBUIE să mergi la un control de specialitate la ORL - fiind posibilă o infecţie ( o conjunctivită, etc. ).

NU stai la televizor/Pc/laptop, etc. pentru ca să NU oboseşti ochiul respectiv.

Toate cele bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna!
Eu te sfatuiesc mai bine sa mergi pana la oftamologie sa-ti recomande ceva.
Te pup!