| Sabìŋaaa a întrebat:

Azi dimineata incalzeam ceara si a sarit putin pe picior, o dunga mica. Am luat-o dar s-a luat si putina piele si ma ustura iar locul ala e rosu si umflat putin. Sa pun compresa cu apa rece? Va ramane semn? Sau un plasture cu rivanol?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Moncherie a răspuns:

Pune repede o compresa cu apa rece, ba chiar gheata daca ai si las-o vreo 10 minute. Dupa aceea poti sa pui plasture cu rivanol. Se va vindeca, s-ar putea sa ramana o urma, dar dupa cum stim ca epiderma se regenereaza repede, nu cred. Pentru orice eventualitate sa pui crema de galbenele, dar doar dupa ce incepe sa se vindece locul.

3 răspunsuri:
| Heng a răspuns:

Nu sunt medic, nici viitor medic, dar recomand putina apa oxigenata, iar apoi nimic. Cel mai repede trece fara nimic, conditia e ca locul sa fie curat.Cat despre semn, nu cred. Poti sa incerci si un plasture.

| AndreeaDarie a răspuns:

Nu pune compresa cu apa rece...O sa ramana semn dar cel mai bine ar fi sa iti dai cu crema de galbenele.o sa-ti inchida ranawinking

| Andreutssa1111 a răspuns:

Eu zic ca trebuie sa aplici un strat subtire de crema de galbenele sau de propolis. Le poti gasi in farmacii. Sper ca te.am ajutatbatting eyelashes. Funda? puppy dog eyes