| lovepink_2463 a întrebat:

Am un cos foarte mare pe frunte. Si aseara am pus crema de galbenele pe el si am pus deasupra o discheta demachianta si am lipit cu leucoplast si am lasat asa pana azi dimineata. Azi, cand m-am trezit am vazut ca am putin umflat ochiu stang, nasul si vad ca si ochiul drept incepe sa se umfle. Am pus compresa cu apa rece si o felie de cartof crud, dar nu se trage. Vreau sa treaca umflatura pana deseara, ca maine sa pot merge la scoala. Ce as putea face?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Malvina24 a răspuns:

De acord cu dienuka! Cel mai probabil esti alergica la una din ingredientele folosite de tine la estomparea cosului. Daca ai aloe vera pe acasa ti-as recomanda sa te dai cu putin pe cos. Din pacate si eu sunt in situatia ta, am unul exact in zona in care se pune acel vermilion la indieni. E nasol rosu si ma deranjeaza enorm.Eu am rabdare si sper sa-mi treaca, i-am dat si cu putina miere la al meu.Sa nu fi suparata din cauza unui cos, viata e frumoasa si asta nu poate fi considerata o ''adevarata '' problema.Ai grija de tine.Sanatate multa!

6 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul de familie să-ţi prescrie un antibiotic!
Pa, pa.

| Dienuka a răspuns:

Cosul din frunte nu are legatura cu umflarea nasului si a ochilor. (asta in cazul in care nu ai alergie la galbenele sau la vreuna din substantele din crema). Du-te la medicul de familie sa te vada.

| aty91 a răspuns:

Mergi la doctor, poate ai vreo infectie. El iti va zice cu exactitate ce trebuie sa faci. Nu cred ca are legatura cosul cu umflatura...

| JuStKid a răspuns:

Nu mai fa prostii din astea cu un cos! incearca sa te speli atat cat sa se desifecteze! si nu mai acoperi! date cu o crema cu laptic de matca nu e bun de galbenele eu am terminat 2flacoane si degeaba!

| Garfield_Mario_2000 a răspuns:

Te-ai putea da cu noroi pe fata!

| anastasia_8432 a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa consulti un cosmetolog, el tiar zice exact ce e de facut.