| Killuminati12 a întrebat:

Astazi am fost in parcul de distractii si m-am dat in gheara, aparatul acela care are 4 brate a cate 4 locuri si care se invarte, ridicandu-se din ce in ce mai tare deasupra pamantului.
La inceput a fost ok, dar cum a inceput sa se invarta mai tare si sa fie vitezele cu care se clatina din ce in ce mai mari, simteam pur si simplu o senzatie ciudata in piept, care nu stiu daca era data de frica sau de altceva, dar pur si simplu simteam ca am aer blocat in piept si trebuia sa ma incordez pentru a scoate aerul. Acest lucru mi se intampla doar atunci cand era viteza foarte mare iar vantul batea din fata, deoarece atunci cand eram cu spatele la vant nu mai aveam nicio problema. La inceput am crezut ca este frica de inaltime, dar nu era deoarece "gheara" ne ridica foarte sus si nu aveam nicio problema decat atunci cand aveam viteza si vantul batea din fata.
Aceasta senzatie am intampinato de mai multe ori, si cand am fost vara pe tobogane la Aqua Park sau chiar pe toboganele normale, cand prindeam viteza, aveam aceste senzatii.
Mi-as dori foarte tare sa imi explicati care este cauza acestor senzatii si ce ar trebui sa fac. Mereu cand mi-am facut analizele, singura lipsa a fost calciul, dar nu cred ca de la o banala lipsa de calciu mi se poate intampla sa raman fara aer. De asemenea, am facut si radiografii anul trecut, iar plamanii si inima erau in regula, eu fiind sanatos tun, in afara faptului ca sunt putin plinut, avand 77 de kg la 1 metru 79-80 si faptului ca am o hernie de linie alba, care de asemenea nu stiu cum poate fi tratata, deoarece medicii au spus ca doar prin operatie, dar nu cred ca are rost sa fac o operatie pentru o hernie banala, din nastere, care nu ma afecteaza cu nimic... Va rog spuneti-mi ce trebuie sa fac si care ar putea fi eventualele cauze ale opririi respiratiei in conditiile precizate mai sus. Dau funda si ce vreti voi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Daca zici ca ai fost la medic si nu ai nimic, cred ca ai atac de panica.

| Cristi2YO a răspuns:

Si eu am avut senzatia asta iarna trecuta din cauza vantului, da de atunci nu am mai avut

| Ciocolacious a răspuns:

Sfatul meu este sa mergi la doctor! nu are rost sa asculti bazaconiile de pe TPU. e mai bine sa fii sigur happy
Succes! Ai grija de tine!