| anonim_4396 a întrebat:

cand mananc simt ca ma zgarie ceva in gat si inghit foarte greu ce ar fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Chris a răspuns:

Poti incerca cu decasept, strepsils sau faringosept. Cum spunea cineva mai sus, din cauza antibioticelor poti face ciuperca, dar pentru asta exista Biotics. Cel mai bine ar fi, daca nu iti trece de la cele enumerate, sa mergi la un medic, pentru a te trata in mod corespunzator. Multa sanatate!

| anamaria91 a răspuns:

Inflamatie... care daca nu o tratezi, se inflameaza si mai tare, face puroi si ajungi sa te chinui sa iti inghiti saliva (am trecut prin asta).
Incearca cu faringosept si daca nu simti nici o diferenta, ia ceva antibiotic (dar nu foarte tare sa nu iti distrugi stomacul)
Sau la medic, dar sincer, daca nu vrei sa te indoape cu boabe, incearca ce am zis.
Ca tratament naturist, mierea cu propolis face minuni. Sau miere in ridiche (din aia cu coaja neagra) lasat asa macar o zi (trebuie tinut in ceva, ca dupa un timp, mierea trece prin ridiche)... si incearca sa mananci tot.
Ar mai fi gargara cu apa cu sare, dar aia nu te ajuta enorm de tare daca deja e tare inflamat.
Fa-te bine!

| cosminutzu2010 a răspuns:

Am patit-o si eu si la spital am ajuns sa-mi zica ca am pneumonie mai important gastrita interstitiala si multe altele... nu e de glumit am urmat tratament cu penicilina injectabil pe fund timp de 2 saptamani sa-mi treaca du-te acum la doctor eu am amanat si am regretat