| Helpe a întrebat:

care sunt primele simptome la hiv in prima luna?:d

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cam 10-15% din pacienti raporteaza un sindrom retroviral acut: febra redusa, diaree, oboseala, indispozitie, dureri musculare ca in gripa. Simptomele au intensitate redusa si trec spontan in 12-36 de ore. Insa nu orice subfebrilitate sau indispozitie este sindrom retroviral acut. Plus ca marea majoritate a pacientilor nu il au sau nu il observa.

| doctoressa a răspuns:

Simptomele infectiei HIV sunt nespecifice si constau in stare generala proasta, oboseala, durere de cap, durere in gat, dureri musculare - dupa cum vezi ar putea fi confundata cu o gripa; de asemenea mai pot aparea ganglioni mariti de volum, ulceratii bucale sau nazale.
http://www.i-medic.ro/analize/test-virusul-imunodeficientei-umane-hiv