| freeze90 a întrebat:

ce cantitate (ug-micrograme) de vitamina D contine tonul in ulei la 100g? Cu aproximatie daca se poate.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Freudian a răspuns:

E ciudata intrebarea. Seamana cu : ghici cate cirese am mancat azi? Depinde de cate grame de ton sunt in acel ulei. Depinde de felul cum a fost preparat tonul.Vitaminele se pastreaza in carnea cruda, prin preparare se distrug intr-o anumita masura. Ar trebui sa scrie pe eticheta conservei pe care ai cumparat-o. se spune ca :
- 100 de grame de ton asigura peste 40% din necesarul zilnic de vitamina D.
- 85 gr de ton contin circa 200 IU (unitati internationale) de vitamina D.
Astea sunt cifre, ce gasesti tu in conserva poate fi diferit. Astept fundita happy