| 10Bubico a întrebat:

Ce este periombilicul? Am auzit de dureri periombilicale si nu stiu ce este! Unde este situat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Parazitii dispar arareori dupa o singura cura de tratament, mai ales daca nu respecti regimul. Trebuie sa te intorci la medicul de familie, sa faci din nou examen coproparazitologic (ai nevoie de minim trei rezultate negative ca sa consideri ca ai scapat), sa faci la nevoie tratamentul din nou si sa respecti regimul cu maxima strictete cateva luni (regimul nu se tine numai pe durata tratamentului, ci minim 3 luni).
Cel mai probabil ai in continuare paraziti intestinali si trebuie sa continui tratamentul.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Periombilicul nu exista.
Periombilical este un adjectiv, compus de la substantivul ombilic (care inseamna buric) cu prefixul peri- care inseamna in jurul, in apropierea.
Durerile periombilicale sunt acele dureri resimtite in jurul buricului.

| 10Bubico explică (pentru Brigaela):

Si dau durere de buric? Adica, cand zici ca te doare buricul te poate durea in jurul lui dar tu simti ca te doare in buric?

| Brigaela a răspuns (pentru 10Bubico):

Nu stiu la cine te referi cand spui ca dau durere in buric.
Rareori durerile abdominale sunt atat de lmitate, incat sa poti spune ca te doare o zona mica, asa cum e buricul.In plus, ele snu sunt superficiale, ci profunde. Cand te doare strict buricul, e posibil sa ai o infectie a acestuia, numita omfalita.

| 10Bubico explică (pentru Brigaela):

Adica pe mine ma doare buricul, parca ma freaca ceva acolo! Se poata sa ma doara in jurul lui si eu sa simt ca ma doare buricul?

| Brigaela a răspuns (pentru 10Bubico):

Nu, nu se poate. Probabil te doare chiar buricul. Mergi la emdicul de familie, exista o infectie a buricului numita omfalita care poate da dureri atat de localizate

| 10Bubico explică (pentru Brigaela):

Am fost! Am fost si la medicul pediatru deoarecebig grine ceva vreme ma jena ceva la buric, ma durea, ma ardea un pic, ma durea si in capu`pieptului si simteam o mica usturime la buric in interior.Am fost la un doctor pediatru si m-a consultat si ea si dr.chirug.Am facut ecograf si totul a iesit bine, am facut si examenul coproparazitologic si am facut si analize de sange.La examenul coproparazitologic mi-a iesit ca am rare oua de Ascaris si rare chisturi de giardia.Mi-a dat tratament si l-am terminat dar tot ma mai doare si din cand in cand imi trece.Cand ma spal si pun apa calda pe buric sau cand alerg nu ma mai doare.Am avut si regim de tinut cu toate ca nu l-am prea respectat.Ce pot sa am? Se poate sa nu fi disparut acesti paraziti deoarece nu am tinut regimul? Din cauza acestor paraziti ma poate durea buricul?

| Brigaela a răspuns (pentru 10Bubico):

Parazitii dispar arareori dupa o singura cura de tratament, mai ales daca nu respecti regimul. Trebuie sa te intorci la medicul de familie, sa faci din nou examen coproparazitologic (ai nevoie de minim trei rezultate negative ca sa consideri ca ai scapat), sa faci la nevoie tratamentul din nou si sa respecti regimul cu maxima strictete cateva luni (regimul nu se tine numai pe durata tratamentului, ci minim 3 luni).
Cel mai probabil ai in continuare paraziti intestinali si trebuie sa continui tratamentul.