| Moisan_Nelutzu_1997 a întrebat:

Ce inseamna o dilatatie pileocaliceala bilaterala de 8 mm la fatul de 16 saptamani si cum afecteaza sarcina.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu pot sa-ti spun decat ca:
-sistemul pielocaliceal este o structura renala formata din calice renale si pelvisul(bazinetul renal). Calicele si pelvisul renal sunt cai urinare intrarenale (in interiorul rinichiului)--- vezi desenul : http://angelblue77.blogspot.ro/2014/03/sistemul-renal.html
In acest sistem pielocaliceal ajunge urina filtrata de catre rinichi care, ulterior, se scurge in ureter si de aici in vezica urinara.

Stiind dimensiunile pelvisului renal ( din datele tale rezulta ca este de 8 mm) dar si pe cele ale rinichiului, un raspuns avizat iti poate da un medic specialist in obstretica- ginecologie.