| BobBobby a întrebat:

Cred că am o problemă. Am un somn ușor de obicei, dar niciodată nu am putut dormi mai mult de 6-7-8 ore. Am 15 ani absolut toti prieteni mei dorm si cate 10 ore, iar eu ma simt super obosit. Acum de la un timp adorm foarte greu iar cand ma trezesc dimineata pe la 4-5 mă duc la toaletă și când ma intorc pot sta si pana la 7 ca nu pot adormi. Incep sa innebunesc de nervi din cauza asta pentru ca dabea am intrat in clasa a 9-a si va incepe scoala cat de curand si in loc sa fiu odihnit eu dorm pe mine. Nu stiu daca e din cauza stresului examenului de a 8-a deoarece de mic copil dormeam doar, repet, 6-7-8 ore. Nu stiu ce sa fac! Va rog, putin ajutor.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| Basthet a răspuns:

Bună! Nu bea cafea și alcool, nu fuma, nu face sport după-amiaza și seara. Înainte de culcare, aerisește-ți bine camera, fă un duș cu apă călduță, bea un ceai de tei la temperatura camerei. Asigură-te că nu ai lumină în cameră (trage draperiile sau storurile). Culcă-te înainte de ora 22:30. Seară de seară, fără excepții! Succes!