| Tzigaret a întrebat:

Salut.
De luni am probleme cu somnul noaptea, in sensul ca adorm foarte greu, chiar daca ma pun de la 22:30 in pat, adorm pe la ora 1 si cand adorm, dorm cate 30 40 minute dupa ma trezesc, iar stau cate vreo 40 minute sa adorm si tot asa, dorm iepureste, azi dimineata de la 6 n-am mai dormit cu toate ca imi e somn.
Eu am avut depresie si anxietate acum multi ani, dar chiar si atunci dormeam perfect, s-a mai intamplat sa adorm greu noaptea, dar cand adormeam nu ma mai trezeam pana dimineata la 9.
Acuma parca imi e si frica sa vina iar noaptea, parca am pierdut capacitatea de a dormi, parca nu mai stiu cum sa adorm.
Posibile cauze? A mai trecut cineva prin asta si cum a rezolvat.
Am 25 ani, nu fumez, nu beau alcool, nici cafea, sunt baiat.
Dau funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici un sfat de la dr. Ciprian Nicolae:

https://www.youtube.com/shorts/AIcKoKpa8xo

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Găsește-ți de muncă.

| Frank51 a răspuns:

Nu ai o rutină, nu te obosești îndeajuns fizic, stai prea mult pe telefon înainte de culcare, și în cele din urmă, s-ar putea să fi rămas cu o problemă de la depresie.

| helpforyou a răspuns:

Trebuie sa-ti creezi o rutina a somului. Sa mergi in pat doar cand iti este somn, sa nua i surse de lumina si sa ai o temperatura potrivita pentru somn. Ceea ce mai poti incerca este sa iei melatonina, dar in momentul in care ai lut-o stingi toate sursele de lumina. Isi va face efectul dupa mai multe zile.

Succes!

| nebunuweed69420 a răspuns:

Salut. Chiar asta s-ar putea sa fie problema ca nu bei nu fumezi si chestii din astea. Cred ca inainte sa te bagi in pat ar trebui sa bagi o dușca și dupa sa incerci sa te culci. La mine merge tot timpul

| alex4ndr41997 a răspuns:

Pe mine ma ajuta o simpla masca de ochi. Suna banal și e incomodant la început dar am ajuns sa nu pot dormi fără una