| anonim_4396 a întrebat:

Credeti cumva in efectul placebo? Ideea este ca eu, timp de cateva luni, am trai cu impresia ca am anemie pana sa-mi fac analizele, am mai si mers la niste controale de rutina(ecografii si control ocular) si totul e bine, credeti ca poate fi totul creat in capu meu? Fiind foarte convins ca am anemie si stiind simptomele sa se aplice?

O alta intrebare, credeti ca sedentarismul ma poate afecta mult la varsta de 17 ani?
Nu fac sport deloc si poate si de asta ma simt obosit mai mereu si tremur.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Kaℓi a răspuns:

Ce spui tu ca ai e ipohondrie, nu efect placebo. Efectul placebo se petrece atunci cand un pacient este foarte convins ca un anume medicament il face sa se simta bine, desi i se administreaza chestii total inofensive, de fapt. La unii functioneaza, la altii nu.

| KillaNoFilla a răspuns:

Da,efectul placebo exista dar are si el o limita

| Daniel2836 a răspuns:

Efectul placebo se bazeaza tocmai pe faptul ca subiectul crede ca urmeaza acelasi tratament, se supune acelorasi reguli ca si ceilalti din lotul de studiu respectiv. Tu crezi ca ai anemie bazandu-te tocmai pe concluzia care ai tras-o, ca "stii ca ai anemie pentru ca". Cauzele pentru care te simti astfel pot fi diverse, oboseala musculara si tremurul pot indica multe dar cel mai sigur nu ai sedentarism. Nu e novoie sa faci sport, dar plimbarile seara sau mersul pe jos la cumparaturi pot face minuni. Si alimentatia trebuie luata in considerare.

| CLCQ a răspuns:

Efectul placebo se bazeaza tocmai pe faptul ca subiectul crede ca urmeaza acelasi tratament, se supune acelorasi reguli ca si ceilalti din lotul de studiu respectiv. Tu crezi ca ai anemie bazandu-te tocmai pe concluzia care ai tras-o, ca "stii ca ai anemie pentru ca". Cauzele pentru care te simti astfel pot fi diverse, oboseala musculara si tremurul pot indica multe dar cel mai sigur nu ai sedentarism. Nu e nevoie sa faci sport, dar plimbarile seara sau mersul pe jos la cumparaturi pot face minuni. Si alimentatia trebuie luata in considerare.